Babišův střet zájmů nás v Bruselu oslabuje, říká Miroslav Poche. Teď prý bude moc složité tam získat vliv

13.06.2019 19:27

Končící europoslanec a člen předsednictva ČSSD Miroslav Poche upozorňuje, že současné kauzy českého premiéra Andreje Babiše významně oslabují pozici České republiky v rámci EU. „Střet zájmů, který vyšetřuje Evropská komise, a trestní stíhání, kterému čelí Babiš v kauze Čapí hnízdo, nahlodává důvěru našich partnerů v Bruselu,“ uvedl Poche na Radiožurnálu.

Babišův střet zájmů nás v Bruselu oslabuje, říká Miroslav Poche. Teď prý bude moc složité tam získat vliv
Foto: repro youtube
Popisek: Údajně vlivný sociální demokrat Poche

Poche je podle svých slov jakožto člen Evropského parlamentu dobře seznámen s náladou, která teď vůči České republice v Bruselu panuje. „Střet zájmů a trestní stíhání velmi oslabují naši pozici v rámci EU. Česká republika sice chce v novém volebním období získat větší vliv a pravomoci, ale to teď bude velmi složité,“ řekl Poche a dodal, že reakce Andreje Babiše na zprávu Evropské komise situaci pro české diplomaty v Bruselu ještě ztížila.

Podle končícího europoslance je jasná, byť poněkud nekvalitně zpracovaná. „Návrh zprávy jsem četl a zpráva je poměrně syrová a právně není kvalitní. Buď je to šité horkou jehlou, anebo tam nastal určitý amatérismus,“ kritizuje kvalitu zprávy Poche s tím, že její stanoviska jsou ale jasná a reakce českých úřadů na tom moc nezmění.

Neúspěch ČSSD v nedávných eurovolbách Poche podle svých slov očekával. „Ten výsledek mě mrzí, ale řada lidí včetně mě takový výsledek očekávala,“ překvapil Poche. „Asi je za tím nevýrazná kampaň, která podle mě nebyla příliš viditelná,“ vysvětluje Poche s tím, že dalším problémem je účast sociální demokracie ve vládě s ANO s podporou komunistů.

„Nepřidal tomu ani spor uvnitř ČSSD, kdy polovina podporovala vstup do vlády s ANO a druhá polovina byla proti,“ hledá příčiny neúspěchu místopředseda ČSSD. Lídr strany v těchto volbách, Pavel Poc, podle Pocheho nenese zásadní odpovědnost za její výsledek. „Bylo tam více aspektů, jiná osobnost lídra by podle mě výsledek voleb příliš nezměnila,“ uzavřel téma Poche.

Jako člen předsednictva strany Poche očekává, že se musí jednoznačně vyřešit otázka setrvání ČSSD ve vládě. „Vedení ČSSD musí jasně stanovit limity, za jakých je pro nás přijatelné být ve vládě,“ připomíná Poche, že v ulicích demonstrují tisíce lidí a podle výsledků zprávy je Babiš v jasném střetu zájmů.

Dále je podle něj třeba apelovat na prezidenta Zemana ve věci odvolání ministra kultury Staňka. „Zeman s tím zbytečně otálí, Michal Šmarda je dobrý kandidát a je díky tomu ve velmi špatné pozici. Je potřeba tu rezignaci přijmout, už to má na stole více než měsíc,“ kritizuje přístup prezidenta Poche s tím, že je potřeba donutit premiéra, aby na Zemana přitlačil.

Poche v červenci skončí v pozici europoslance a o své další kariéře zatím nemá úplně jasno. „Chtěl bych pokračovat ve volebních misích, protože se tomu věnuji již dvacet let a mám v tom velkou expertizu,“ uvažuje Poche a připomíná, že v současnosti je nadále šéfem volebních misí v Malawi a Gambii.

Na těchto misích EU dohlíží na průběh tamních voleb, což je podle Pocheho klíčové. „Zahraniční politika EU vůči těmto zemím je velmi podceňovaná, ale přitom je tak důležitá. V Gambii existuje problém migrace, odtud se snaží každý třetí člověk dostat do Evropy, a proto se tam musí pomoci vytvořit politická a ekonomická stabilita,“ vysvětluje Poche s tím, že tyto mise dodávají legitimitu tamním volbám.

Další možností je zvýšená spolupráce na Ministerstvu zahraničí jako poradce ministra Petříčka. „Poradenství mi zabere několik desítek hodin měsíčně, není to určitě plný úvazek. Je možnost, že až skončí moje africké angažmá, tak budu na ministerstvu více, já bych ale spíš tuto možnost nezvažoval,“ zakončil rozhovor Miroslav Poche.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…