Bachmut: Dobytý, nebo ještě ne? CNN má jasno, Rusům se vítězství nevyplatilo

21.05.2023 9:03

Skončila bitva o Bachmut, před válkou velké centrum výroby šumivých vín, jak tvrdí ruská státní agentura RIA Novosti, nebo se ve městě stále bojuje, což tvrdí ukrajinská agentura Unian? Americká zpravodajská stanice CNN přinesla analýzu, co by konec bojů o Bachmut mohl znamenat pro obě strany. A ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím vyčinil lídrům některých arabských zemí, že před ruskou agresí zavírají oči. Krátký vzkaz poslal i papeži Františkovi.

Bachmut: Dobytý, nebo ještě ne? CNN má jasno, Rusům se vítězství nevyplatilo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Šéf žoldácké skupiny Wagner, Jevgenij Prigožin

Ruská státní agentura RIA Novosti v sobotu odpoledne před 16. hodinou uvedla, že ruské síly kompletně obsadily ukrajinský Bachmut, který v ruském prostoru nese název Artěmovsk. Agentura se odvolávala na slova zakladatele soukromé ruské armády Wagnerovců Jevgenije Prigožina.

Anketa

Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 43938 lidí
„Odpoledne 20. května byl Artěmovsk, poslední část takzvané samoletské výškové budovy, zcela obsazen," uvedl Prigožin na Telegramu. Jedním dechem dodal, že jeho muži Bachmut zajistí, připraví obranné linie, ale po 25. květnu se začnou stahovat, aby si mohli odpočinout a připravit se na další akce. „A děkuji Vladimiru Vladimiroviči Putinovi za to, že nám dal tuto příležitost a vysokou čest bránit naši vlast," zdůraznil Prigožin. A nakonec požádal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby na jednání lídrů G7 sdělil prezidentovi US Joeu Bidenovi, že Bachmut je pro Ukrajinu ztracen. „Dnes, až uvidíš Bidena, polib ho na temeno hlavy jako pozdrav ode mě,“ uvedl zakladatel Wagnerovců.

Zástupce ozbrojených sil Ukrajiny v rozhovoru pro Reuters nechtěl připustit úplnou ztrátu města a zdůraznil, že jednotky v Bachmutu „stále bojují“, ale i ukrajinská strana přiznává, že situace v tomto městě je velmi obtížná.

Velitel 3. útočné brigády major Maksym Zhorin pro ukrajinskou agentur Unian situaci v Bachmutu popsal z ukrajinského pohledu.

„Probíhají bitvy, probíhají těžké bitvy jak ve městě samotném, tak i kolem něj. Jediné, co se děje, že situace kolem města se radikálně změnila a nepřítel je nucen být v obraně, a zároveň, kvůli extrémně špatné přípravě, musí ustoupit,“ upozornil.

Prigožinovo tvrzení, že byl Bachmut dobyt podle něj není pravdivé. Major má za to, že Prigožin hraje svou vlastní hru a snaží se zbavit odpovědnosti za budoucí porážku v Bachmutu. „Chce se odsud někam dostat co nejrychleji, protože chápe, že porážka je zde nevyhnutelná a je extrémně blízko. A samozřejmě opravdu chce, aby tuto porážku utrpěla ruská armáda, a ne Wagnerovci. Proto řekne cokoli," poznamenal Zhoryn.

Server katarské televize Al-Džazíra připomněl časovou osu tak, jak se situace u Bachmutu postupně měnila.

8. května 2022 Ukrajinci oznámili, že byli nuceni se stáhnout z města Popasna, čímž se Rusům otevřela cesta k útok na Bachmut. Zakladatel Wagnerovců Prigožin tvrdí, že jeho muži na Bachmut začali útočit 8. října.

Až 2. dubna 2023 Prigožin se svými muži vyvěšuje ruskou vlajku na částech objektu, který býval ukrajinskou radnicí v Bachmutu. 10. května ukrajinská strana oznámila, že vytlačila Rusy z některých částí Bachmutu a že jednotky byly nuceny ustoupit v konkrétních úsecích fronty až o 2 kilometry. Ale 20. května Prigožin oznamuje, že Wagnerovci Bachmut dobyli.

CNN upozornila, že ať už je pravda na jedné či druhé straně, na případném konci bitvy o Bachmut není co slavit, neboť z kdysi sedmdesátitisícového města zbyly jen trosky. „Bachmut, kdysi proslulý výrobou nejlepšího šumivého vína na Ukrajině, je nyní nechvalně proslulý a bojovníci na obou stranách jej označují za ‚mlýnek na maso‘,“ napsala CNN.

Ukrajinské síly teď podle CNN v okolí Bachmutu drží lepší pozice než v mnoha předchozích měsících, a to jak na jih, tak na sever od města, takže Bachmut samotný je pro ně do značné míry jen volným palebným hřištěm.

„Stručně řečeno, Wagnerovo deklarované ,vítězství' v malém ukrajinském městě může být Pyrrhovo – vybojované za příliš velkou cenu, než aby se vyplatilo,“ uzavřela CNN.

Mezitím se podle BBC ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokouší na svou stranu získat i lídry arabského světa. Při promluvě ke členům Ligy arabských států uvedl, že někteří z těchto lídrů zavírají před ruskou agresí proti Ukrajině oči.

Ze zemí Ligy arabských států ruskou invazi otevřeně podpořila pouze Sýrie. Ostatní se snaží udržovat s Moskvou dobré vztahy. Některé státy se však musí nad svými vazbami s Ruskem zamyslet, uvedl Zelenskyj. „Bohužel jsou ve světě i zde mezi vámi tací, kteří zavírají oči před těmi klecemi (pro válečné zajatce) a nezákonnými anexemi,“ řekl Zelenskyj.

Agentura Reuters oznámila, že papež František požádal o to, aby jeden z italských kardinálů učinil pokus s mírovou misí na Ukrajině. Zelenskyj dal najevo, že je k jakékoli mírové aktivitě Vatikánu chladný. „Při vší úctě k Jeho Svatosti, nepotřebujeme prostředníky, potřebujeme spravedlivý mír ... Putin pouze zabíjí. Nepotřebujeme s ním žádného prostředníka,“ řekl ukrajinský prezident v italské televizi.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak si dejme trochu reality:, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 21.05.2023 12:25:47
Rusko se ZBAVILO snad několika desítek tisíc těžkých kriminálníků. Vyprázdnilo sklady staré a prastaré vojenské výzbroje a výstroje. Vyprázdnilo zásobníky dávno prošlých PHM, udělalo inventury veškerých skladů a taky skladníků. Desítky generálů a stovky plukovníků přišly o zlatá koryta. Do praxe armád vešly nové polní řády, nová logistika a zahájení zvládání nové výzbroje. Rusko provedlo obří štábní cvičení s přechodem do manévrů na úrovni celých vojenských okruhů. Ruská armáda levně a vcelku bezbolestně získala zkušenosti, které nemá a nemůže mít žádný jiný světový stát. Čínská lidová republika nyní může s klidným srdcem i svědomím zahájit skutečnou VÁLKU PROTI DOLARU. Dvě přední světové velmoci mohou spolehlivě rozmáznout anglofonní spolek světových překupníků, lichvářů a násilníků.

|  19 |  0

Další články z rubriky

Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

20:19 Že je tu nová totalita? Špatný výklad, poučil Rakušan. Poslanec ODS předčítal citáty Fialy. A pak Koudelka vybalil ruského agenta

Účastníkům konference o dezinformacích se v Poslanecké sněmovně dostalo informací od ředitele BIS Mi…