Ruská státní agentura RIA Novosti v sobotu odpoledne před 16. hodinou uvedla, že ruské síly kompletně obsadily ukrajinský Bachmut, který v ruském prostoru nese název Artěmovsk. Agentura se odvolávala na slova zakladatele soukromé ruské armády Wagnerovců Jevgenije Prigožina.
Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?Anketa
Zástupce ozbrojených sil Ukrajiny v rozhovoru pro Reuters nechtěl připustit úplnou ztrátu města a zdůraznil, že jednotky v Bachmutu „stále bojují“, ale i ukrajinská strana přiznává, že situace v tomto městě je velmi obtížná.
Velitel 3. útočné brigády major Maksym Zhorin pro ukrajinskou agentur Unian situaci v Bachmutu popsal z ukrajinského pohledu.
„Probíhají bitvy, probíhají těžké bitvy jak ve městě samotném, tak i kolem něj. Jediné, co se děje, že situace kolem města se radikálně změnila a nepřítel je nucen být v obraně, a zároveň, kvůli extrémně špatné přípravě, musí ustoupit,“ upozornil.
Prigožinovo tvrzení, že byl Bachmut dobyt podle něj není pravdivé. Major má za to, že Prigožin hraje svou vlastní hru a snaží se zbavit odpovědnosti za budoucí porážku v Bachmutu. „Chce se odsud někam dostat co nejrychleji, protože chápe, že porážka je zde nevyhnutelná a je extrémně blízko. A samozřejmě opravdu chce, aby tuto porážku utrpěla ruská armáda, a ne Wagnerovci. Proto řekne cokoli," poznamenal Zhoryn.
Server katarské televize Al-Džazíra připomněl časovou osu tak, jak se situace u Bachmutu postupně měnila.
8. května 2022 Ukrajinci oznámili, že byli nuceni se stáhnout z města Popasna, čímž se Rusům otevřela cesta k útok na Bachmut. Zakladatel Wagnerovců Prigožin tvrdí, že jeho muži na Bachmut začali útočit 8. října.
Až 2. dubna 2023 Prigožin se svými muži vyvěšuje ruskou vlajku na částech objektu, který býval ukrajinskou radnicí v Bachmutu. 10. května ukrajinská strana oznámila, že vytlačila Rusy z některých částí Bachmutu a že jednotky byly nuceny ustoupit v konkrétních úsecích fronty až o 2 kilometry. Ale 20. května Prigožin oznamuje, že Wagnerovci Bachmut dobyli.
CNN upozornila, že ať už je pravda na jedné či druhé straně, na případném konci bitvy o Bachmut není co slavit, neboť z kdysi sedmdesátitisícového města zbyly jen trosky. „Bachmut, kdysi proslulý výrobou nejlepšího šumivého vína na Ukrajině, je nyní nechvalně proslulý a bojovníci na obou stranách jej označují za ‚mlýnek na maso‘,“ napsala CNN.
Ukrajinské síly teď podle CNN v okolí Bachmutu drží lepší pozice než v mnoha předchozích měsících, a to jak na jih, tak na sever od města, takže Bachmut samotný je pro ně do značné míry jen volným palebným hřištěm.
„Stručně řečeno, Wagnerovo deklarované ,vítězství' v malém ukrajinském městě může být Pyrrhovo – vybojované za příliš velkou cenu, než aby se vyplatilo,“ uzavřela CNN.
Mezitím se podle BBC ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokouší na svou stranu získat i lídry arabského světa. Při promluvě ke členům Ligy arabských států uvedl, že někteří z těchto lídrů zavírají před ruskou agresí proti Ukrajině oči.
Ze zemí Ligy arabských států ruskou invazi otevřeně podpořila pouze Sýrie. Ostatní se snaží udržovat s Moskvou dobré vztahy. Některé státy se však musí nad svými vazbami s Ruskem zamyslet, uvedl Zelenskyj. „Bohužel jsou ve světě i zde mezi vámi tací, kteří zavírají oči před těmi klecemi (pro válečné zajatce) a nezákonnými anexemi,“ řekl Zelenskyj.
Agentura Reuters oznámila, že papež František požádal o to, aby jeden z italských kardinálů učinil pokus s mírovou misí na Ukrajině. Zelenskyj dal najevo, že je k jakékoli mírové aktivitě Vatikánu chladný. „Při vší úctě k Jeho Svatosti, nepotřebujeme prostředníky, potřebujeme spravedlivý mír ... Putin pouze zabíjí. Nepotřebujeme s ním žádného prostředníka,“ řekl ukrajinský prezident v italské televizi.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.