Bakala by ohledně krize na Ostravsku nemusel dělat vůbec nic, napsal server

27.09.2013 17:20 | Zprávy

Miliardář Zdeněk Bakala investoval hodně času a prostředků do image poctivého podnikatele amerického střihu. Teď se mu pověst pokazila vzhledem ke krizi kolem Dolu Paskov a potížím OKD. Prezident Miloš Zeman ho přirovnal k Viktoru Koženému. Bakala ale využívá jen to, co mu umožnila privatizace v roce 2004. Připomíná to server E15.cz.

Bakala by ohledně krize na Ostravsku nemusel dělat vůbec nic, napsal server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Podle Zemana se Bakala může stát symbolem rozkradené země. Zároveň s tím hlava státu navrhla údajně nerealistický plán útlumu prodělečného dolu, „aby společnost, která získala poněkud podivným způsobem tento bytový fond, postoupila tento bytový fond například Moravskoslezskému kraji a aby z výnosů tohoto bytového fondu byl do roku 2016 financován onen zmíněný útlumový program“.

Bakala nejspíš nemusí udělat vůbec nic

Byty ale nejprve musí být nabídnuty nájemníkům, a to za zvýhodněnou cenu. Firma RPG Byty také ručí bytovým fondem za dluhopisy v hodnotě 10 miliard korun.

Bakala teď od politiků poslouchá, co musí udělat. Podle E15.cz ale nejspíš nemusí vůbec nic. „Po vzoru filmové postavy Gordona Gekka vytáhl z ostravsko-karvinského zlatého vejce, co se dalo – prostřednictvím miliardových dividend a mimořádně vydařeného vstupu na burzu v roce 2008,“ vysvětluje server.

Závazky na sociální citlivý útlum a prodej bytů už mohly vypršet

Závazky ohledně sociálně citlivého útlumu a prodeje bytů už mohly dávno vypršet. Bakala by tak mohl dle E15.cz nechat vysáté OKD beztrestně krachovat a přesunout svou pozornost na další část svého impéria ve světě.

Koupě menšinového podílu v OKD byla pro Bakalu životní koupě za 4,1 miliardy korun. O případ se zajímala policie, protože v roce 2006 Ernst & Young ohodnotil prodaný podíl na 24 miliard.

Pokud Bakala Ostravsku pomůže, bude tak chtít podpořit image štědrého podnikatele

Vláda prý od kupujícího vyžadovala „minimalizaci sociálních a ekologických dopadů takového útlumu, a to při co nejmenší možné míře vynaložení prostředků ze státního rozpočtu České republiky, a to po trvání doby omezení“. To by v případě Paskova přišlo vhod. Omezení bylo platné do 1. května 2009.

OKD je jen minoritní aktivitou Bakaly. Pokud se Moravskoslezskému kraji rozhodne pomoci, bude to dle E15.cz ze dvou důvodů – aby posílil svou pěstěnou image štědrého podnikatele a také kvůli své ženě Michaele Maláčové, která se o rodinné podnikání v Česku zajímá mnohem více než Bakala.

 

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…