Bakala nakonec svolil k prodeji bytů. Zatím ale jen na zkoušku

21.09.2013 7:39

Podnikatel Zdeněk Bakala se svými partnery ze společnosti BXR přistoupí na prodej části ze 44 tisíc bytů, které na Ostravsku vlastní prostřednictvím firmy RPG Byty. Tisíce nájemníků po tom volají už dlouhou dobu, ale dočkali se až v momentě, kdy jim hrozí ztráta zaměstnání kvůli zavírání dolů. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Bakala nakonec svolil k prodeji bytů. Zatím ale jen na zkoušku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala

Společnost většinově kontrolovaná Bakalou a nájemníci se dohodli, aby se prodej nejprve vyzkoušel na menším vzorku bytů. Ovšem zatímco nájemnické sdružení požaduje nejméně 500 až tisíc bytů, RPG je v první testovací vlně ochotno nabídnout k prodeji desítky, nejvýše pak stovky bytů.

"Představenstvo společnosti RPG Property BV, která je vlastníkem společnosti RPG Byty, odsouhlasilo v úterý záměr společnosti RPG Byty připravit koncepci, podle níž by mohlo dojít k prodeji velmi limitované části bytů RPG nájemníkům," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí RPG Petr Handl.

Nájemnící chtějí byty levně

Nájemníci žádají, aby byli při prodeji cenově zvýhodněni, společnost BXR připustila možnost případného zvýhodnění projektu formou dotace části kupní ceny. Také podle privatizační smlouvy mají nájemníci na byty předkupní právo za cenu, na jakou byly oceněny ve výčtu privatizovaného majetku, ovšem s přihlédnutím k inflaci a ceně, za jakou prodávají v dané lokalitě obce srovnatelné byty, píše Aktuálně.cz.

"Chápeme, že takový prodej by pro vlastníka byl velmi nevýhodný. Před několika dny jsme mu proto navrhli kompromis, který by mohl být přijatelný pro obě strany," řekl předseda sdružení BytyOKD Roman Macháček. Detaily před jednáním s RPG uvádět nechtěl. Podle Petra Handla by konkrétní návrh měl být na stole v horizontu několika týdnů.

Jak server připomíná, jednání RPG s nájemníky začala letos na jaře, obě strany k jednacímu stolu přivedl Lubomír Zaorálek (ČSSD). Bakala s partnery na jednání o prodeji přistoupil v době, kdy se začalo propadat hospodaření firmy OKD, kterou na Ostravsku vlastní, a začalo být zřejmé, že potíže OKD mohou vyvolat sociální otřesy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…