Bakalo a Bohuslave Sobotko, třeste se? Ostravští horníci se chystají do ulic

05.09.2013 6:53

Na Ostravsku se chystá velká vlna protestů. Horníci, zaměstnaní ve společnosti OKD, hodlají 17. září demonstrovat proti snižování platů a propouštění. Uprostřed volební kampaně se očekávají stovky, možná i tisíce demonstrantů.

Bakalo a Bohuslave Sobotko, třeste se? Ostravští horníci se chystají do ulic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Bakala
reklama

Těžařská firma, spoluvlastněná známým miliardářem Zdeňkem Bakalou, se ocitla v hlubokých problémech. Hněv lidí se obrací právě proti známému podnikateli, který je i veřejně činný a v politice je spojován se stranou TOP 09. Právě proto mohou ostravské hornické protesty významně zasáhnout do předvolební kampaně.

Druhým cílem hornického hněvu by mohl být předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten jako ministr financí rozhodoval o prodeji OKD Bakalovi a mnozí jej tak vnímají za spoluzodpovědného za současné problémy.

Týden po protestech má o vyhrocené situaci na severu Moravy jednat prezident Miloš Zeman a premiér Jiří Rusnok. Vláda by do vývoje mohla zasáhnout mnohem výrazněji, kdyby se rozhodla firmu zachraňovat.  

Vedení společnosti chtělo špatnou ekonomickou situaci řešit snižováním platů. Odbory podle Lidových novin souhlasily se snížením až o sedm procent, což se ale manažerům zdálo málo. Navíc se vážně mluví o uzavření významného dolu Paskov. Právě proto se odbory rozhodly zahájit protesty.

„Vzhledem k tomu, že Zdeněk Bakala v průběhu zhruba sedmi let měl zisky kolem 50 miliard, tak si nemyslím, že by peníze na horníky, kteří pracují v těžkých podmínkách, nesehnal,“ prohlašuje předák havířských odborů Jan Sábel. Ostravské horníky mají přijet na demonstraci podpořit i jejich kolegové z Mostecka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…