Bakalu vyvlastnit! Agrofert vyvlastnit! Sváteční akci revoluční levicové mládeže završila show s gumovým Klausem

17.11.2018 16:12

REPORTÁŽ Gumový Václav Klaus, coby hlavní architekt kuponové privatizace v Česku, rozhazující do vzduchu bezcenné papírky, slova o cenově nedostupném bydlení, horentně se zvyšujících nájmech a pracující chudobě – zhruba v takto negativním stylu si výročí 17. listopadu 1989 na pražském náměstí Republiky připomněli levicově naladění aktivisté. Demonstraci s názvem „Ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou“ na místo svolaly iniciativa Socialistická solidarita, iniciativa Bydlet-Žít a Alternativa zdola.

Bakalu vyvlastnit! Agrofert vyvlastnit! Sváteční akci revoluční levicové mládeže završila show s gumovým Klausem
Foto: JK
Popisek: Muž s gumovou maskou hrál Václava Klause

Nálada byla spíše negativní. Zatímco na Národní třídě se vzpomínal Václav Havel a mluvilo se o svobodě, na náměstí Republiky se hovořilo o neřešených sociálních problémech. „Sametovou revoluci ještě jednou a doopravdy,“ vyzýval například jeden z hlavních transparentů manifestujících. „Bakalu vyvlastnit, Agrofert vyvlastnit, Horáčka vyvlastnit, Kellnera vyvlastnit,“ hlásal další z transparentů.

Kritizován byl Andrej Babiš, coby oligarcha a vlastník Agrofertu, ale zároveň ústy řečníků zaznívala i ostrá slova na adresu jeho dnešních politických protivníků, tedy pravicové opozice, která dlouhé roky tvořila součást vládního establishmentu.

Foto: Gumák Klaus zavítal mezi demonstranty

Jedním z témat, která se během vystoupení řečníků objevila, byla i kritika toho, že vládní kabinet smetl ze stolu zákon o sociálním bydlení, který by zajistil střechu nad hlavou ohroženým sociálním skupinám obyvatel. Nutno podotknout, že vyspělé země na západ od hranic naší republiky takový zákon již dávno mají.

Foto: Gumák Klaus rozhazoval papírky, které okolostojící sbírali. Jednalo se o alegorii na kupónovou privatizaci

Symbolickým vyvrcholením demonstrace, předtím než se manifestující vydali na pochod, bylo vystoupení alegorického Václava Klause coby duchovního otce divoké kuponové privatizace.

Foto: Demonstranti před budovou České národní banky

Exprezidenta České republiky, který v minulosti zastával konzervativní ekonomické, neoliberální postoje, ztvárnil muž s gumovou maskou Václava Klause. Ten pobíhal mezi demonstranty a symbolicky do vzduchu rozhazoval papírky coby symboly kuponové privatizace – jednotlivé kuponové knížky.

Foto: Vyvlastnit Agrofert, Bakalu, Horáčka, Kellnera

Po této scénce se již průvod za doprovodu policie vydal na pochod směrem k epicentru hlavního dění, k ulici Na Příkopě a k Národní třídě, tedy tam, kde to 17. listopadu 1989 všechno proběhlo.

Skandovalo se: „Nejsme stroje ani lidské zdroje“, „Vyvlastnit Bakalu“, „Není co slavit“, „Za svobodnou práci“, „Žít, ne dřít“, „Dík, že můžeme žít v exekucích“, „Systém pro lidi, ne pro zisk“, „Na Tykače“, „Bakalu vyvlastnit“, „Horáčka vyvlastnit“.

Foto: Manifestující dorazili na Příkopy

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…