Bakalův časopis píše o štěnicích v Bakalových bytech. Pijí lidem krev

07.04.2014 13:51

Zdá se, že miliardář Zdeněk Bakala nemá problémy pouze s útlumem těžby černého uhlí, jeho nájemníky v jím vlastněné společnosti RPG byty, pod kterou přešly byty OKD, trápí štěnice. Ne ve formě odposlechu, ale živý hmyz.

Bakalův časopis píše o štěnicích v Bakalových bytech. Pijí lidem krev
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala
reklama

Anketa

Co soudíte o skandálu kolem privatizace OKD ve vztahu k premiéru Sobotkovi?

hlasovalo: 8046 lidí

Štěnice (Cimex) je rod polokřídlého hmyzu. Jedná se o parazity, specializované na různé druhy živočichů. Je to noční tvor. Živí se krví teplokrevných živočichů. Hostitele napadá v noci, vyhledává ho po čichu. Na člověku parazituje štěnice postelní, někdy též uváděná jako „domácí“.

A tito parazité nyní trápí nájemníky v Bakalových bytech. Aspoň se to píše v časopise Bydlíme, který je vydáván pro nájemníky RPG bytů. Článek „Jak na štěnice“ radí, jak se s tímto obtížným hmyzem vypořádat.

Pokud už se štěnice v bytě objeví, pak je zapotřebí jednat rychle

„Že jsou štěnice v domácnosti nezvanými a nepříjemnými tvory, netřeba zdůrazňovat. V bytech RPG sice naštěstí nepředstavují nijak rozsáhlý problém, přesto se jim ale na stránkách magazínu Bydlíme pravidelně věnujeme,“ píše se v úvodu článku.

Dále se tam píše, že výskyt štěnic nikterak nesouvisí s čistotou a údržbou domácnosti. „Tento noční hmyz, živící se výhradně krví, se do bytů dostává většinou tak, že si lidé zavlečou vajíčka či samotné štěnice například v zavazadle, v nábytku, v kobercích apod. Jedna samička přitom dokáže denně naklást až pět vajíček, takže nemusí trvat dlouho a pohroma je na světě. Pokud už se štěnice v bytě objeví, pak je zapotřebí jednat rychle. V souladu  s podmínkami nájemní smlouvy a dle nařízení vlády č. 258/1995 Sb. je totiž povinností nájemce či uživatele bytu hradit náklady spojené s běžnou údržbou, přičemž do této kategorie nákladů spadá i udržování a čištění bytů včetně provádění deratizace, dezinfekce a dezinsekce,“ uvádí článek.

Štěnice ve společných prostorách domu?

ParlamentníListy.cz se dotázaly lektora investování do nemovitostí Daniela Kotuly, který provozuje server věnující se tomuto tématu, kdo by měl případně štěnice z bytu odstranit.

„Nařízení vlády se nikterak přímo nevěnuje tomu, kdo je zodpovědný za likvidaci štěnic v bytě. Jedná se o běžnou údržbu, jež jde na vrub nájemce. Pokud se vyskytují štěnice ve větší míře, je pravděpodobné, že se nacházejí i ve společných prostorách domu, tedy je potřeba spolupráce na dezinsekci i s pronajímatelem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kotula.

Nepřijímejte návštěvy a nikam nechoďte

Aby bylo hubení štěnic skutečně účinné, přináší časopis několik užitečných rad. Postřiky na hubení štěnic mohou být až tři, a to zhruba s prodlevou 14 dní až tři týdny.

„V době likvidace štěnic nepřijímejte v bytě žádné návštěvy, ani na návštěvy nechoďte. Utěsněte (např. silikonovým tmelem) místa, kudy se štěnice mohou přemísťovat (prostor mezi podlahovými lištami a stěnou bytu, prostupy v místě stoupaček ústředního topení u podlahy a stropu, prostupy v montážních šachticích, kudy vedou rozvody vody SV, TUV apod. Pokud bylo deratizační firmou doporučeno provést odstranění napadeného nábytku, postelí, koberců apod., je nutno zajistit vynášení napadených kusů z bytu takovým způsobem, aby nedošlo k zamoření společných prostor v domě. Nikdy tyto věci neodkládejte do suterénu domu, na schodiště domu, na půdy domu nebo na veřejná prostranství ke kontejnerům na komunální odpad. Napadené věci patří jedině na skládku odpadu,“ radí kupříkladu časopis.

Cyklus usmrcení štěnice trvá 3-4 dny, během této doby se v bytě štěnice mohou vyskytovat ve větším množství než před postřikem, neboť vylézají ze svých úkrytů.

Vlastnit byt se vyplatí v levnějších lokalitách

Ožehavým problém je také otázka privatizace bytů nájemníkům. Ty jim totiž dle původní dohody měly být prodány. RPG byty v časopise informují, že s plošným odprodejem bytů se nepočítá, maximálně s prodejem několika domů s kapacitou maximálně sto bytů.

Časopis vysvětluje přednosti bydlení v podnájmu: „Žádný plošný rozprodej bytového fondu připravován není. I nadále platí, že byty RPG by měly být dlouhodobě využívány především k poskytování nájemního bydlení. Po tom totiž v poslední době opět stoupá poptávka. V současné ekonomicky nejisté době se totiž ne každý může zadlužit hypotékou na mnoho let dopředu a navíc investovat mnohdy vysoké částky nejen do pořízení, ale také do oprav a údržby vlastní nemovitosti. V porovnání s bydlením vlastnickým je totiž bydlení v nájmu stále variantou, která je levnější a bezstarostnější.“

Levnější bydlení v podnájmu je podle odborníka na reality Daniela Kotuly v případě, pokud výše úroků zaplacených na hypotéce a nákladů na fond oprav je vyšší než nájemné zaplacené za stejné období.

„Zpravidla v lokalitách s nižší hodnotou nemovitostí bývá levnější z dlouhodobého hlediska vlastnictví na rozdíl od prestižních lokalit. Kolik zaplatí úroků na hypotéce si může každý nyní vypočíst jednoduše na internetových kalkulačkách sám, dlouhodobě udržitelná výše fondu oprav je mezi 20-30 Kč na metr čtvereční bytu na měsíc, pak je již jednoduché porovnat se zaplaceným nájmem. Otázka bezstarostnosti je věcí chování pronajímatele, pokud se o své nájemníky stará řádně, tedy problémy v nájemním bydlení řeší rychle a ke spokojenosti, je to určitě pohodlnější situace, než se starat sám o sebe v případě vlastnického bydlení. Avšak reálně, procento pronajímatelů, jež se o své nájemníky skutečně stará, není vysoké,“ dodává Kotula.

Prodej akcií za sedm miliard

ČTK informovala, že současný majitel 44 tisíc bývalých hornických bytů v Moravskoslezském kraji, firma RPG byty, respektive její nizozemská mateřská společnost, vstupuje na burzu cenných papírů. Chce prodat více než polovinu svých akcií. Bývalý vlastník, společnost OKD, se přitom v souladu s privatizační smlouvou zavázal k prodeji bytů nájemníkům. Obchodováním na burze nyní může klesnout šance k jejich odkupu. Sdružení BYTYOKD.CZ, které hájí zájmy nájemníků, považuje chystané obchodování firmy za drzost. Podle společnosti RPG byty se ale pro nájemníky nic nezmění.

Majitel největšího portfolia nájemního bydlení v Česku chce prodejem akcií získat v přepočtu téměř 7 miliard korun. 

Společnost RPG byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou - RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu nabídne byty přednostně nájemníkům za netržních podmínek.

Prostřednictvím firmy RPG byty vlastní byty skupina BXR. Skupinu kvůli sporům opouští finančník Zdeněk Bakala, který v ní měl zhruba poloviční podíl. Podle Hospodářských novin už BXR vlastnická práva i závazky RPG bytů převedla na svou společnost Domus, která chce vstoupit na amsterodamskou burzu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…