Banga v akci: Jste p*ase, vzkázal. Svolává bouři, Pavel Novotný souhlasí

05.08.2020 14:13

„Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty ‚Romský holocaust‘. Rom - občan 20. století - nepracuje, provádí trestnou činnost, žije z dávek na úkor pracujícího bělocha. S cikánem nemá nic společného - možná zabarvení,“ napsal starosta obce Libomyšl, když ho romští aktivisté vyzvali, aby na radnici vyvěsil romskou vlajku nebo jinak uctil památku romského holocaustu. A novinář Patrik Banga navrhuje, aby vlajka v Libomyšli zavlála svépomocí. Třeba pak prý starosta pochopí, proč je „rasistické prase.“

Banga v akci: Jste p*ase, vzkázal. Svolává bouři, Pavel Novotný souhlasí
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Patrik Banga, někdejší redaktor ČT, dnes hlavní admin blogů na IDNES.cz
reklama

2. srpna si svět připomenul mezinárodní Den romského holoucaustu, jež připomíná noc z 2. na 3. srpna 1944. Nacisté tehdy zavraždili přes tři tisíce Romů a Sintů v koncentračním táboře Osvětim - Březinka. Tento den připomenul například řeporyjský starosta Novotný, který na radnici také vyvěsil romskou vlajku.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 11199 lidí
Jak píše server Romea.cz, aktivisté z volného uskupení Dikhas oslovili všechny starosty obcí České republiky s výzvou, aby se 2. srpna připojili k uctění památky romského holocaustu vyvěšením romské vlajky nebo jinou formou piety. Ve zprávě pro starosty stálo např.: „Jako čelní politici a zástupci občanů patříte mezi ty, kteří mohou ve společnosti bořit letité bariéry a bojovat svým přístupem proti zažitým stereotypům a předsudkům všeho druhu. Zvláště pak v dnešní době, která je poznamenána rasovými a etnickými nepokoji, nejen ve Spojených státech amerických, ale i v mnoha jiných zemích světa."

Jak jsme již zmínili, ochotně reagoval např. Pavel Novotnný, ale ne všichni byli iniciativě nakloněni. „Nevidím sebemenší důvod nazývat vyvraždění cikánské komunity nacisty ‚Romský holocaust‘. Rom - občan 20. století - nepracuje, provádí trestnou činnost, žije z dávek na úkor pracujícího bělocha. S cikánem nemá nic společného - možná zabarvení,“ reagoval na výzvu aktivistů Václav Červenka, starosta obce Libomyšl, která se nachází na půl cesty mezi Plzní a Prahou a žije v ní přibližně šest set obyvatel.

Pavel Novotný Václava Červenku označil za „rasistického chudáka“.

A ozval se i novinář a hudebník Patrik Banga, bratr umělce Radka Bangy. Ten citoval slova Václava Červenky a přidal k nim: „Tak nebylo by špatné jet do Libomyšle, tam si na náměstí vytáhnout romskou vlajku... a strávit tam pěkný podvečer. A když to bude dvacet, třicet lidí... tak třeba starosta pochopí, že je rasistické prase.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

20:40 Tak pozor. Rychetský prý chystá zásadní zásah do voleb. Něco jako v roce 2009

Do podzimních sněmovních voleb zbývá více než osm měsíců a do té doby může přijít nejedno překvapení…