Bláznovství nebo vzpoura obyčejných lidí?
O co tedy vlastně jde? Nejprve jeden graf. Americká společnost GameStop se ještě v červenci a v srpnu loňského roku obchodovala kolem 4 dolarů za jednu akcii. Po středečním obchodování ta stejná akcie vyjde takřka na 350 dolarů a premarket cena ve čtvrtek je dokonce 440 dolarů. Co se změnilo? Vymyslel snad GameStop nějaký revoluční způsob prodeje? Převzal firmu bohatý majitel?
Ne, nezměnilo se vůbec nic.
Vtip je v tom, že se velké množství drobných investorů rozhodlo pro nákup akcií GameStopu. Ty zažily nárůst ceny z 5 na zhruba 20 dolarů již během konce loňského roku. Drobní investoři mají k akciovým trhům v poslední době mnohem snazší přístup díky mobilním aplikacím, jako je RobinHood, které uživatelům umožňují provozovat obchodování s akciemi z pohodlí vlastního smartphonu. To vedlo k dramatickému nárůstu uživatelů, kteří se obchodování účastní.
Všemu pomohly i americké vládní stimuly, prezident Donald Trump poslal Američanům v průběhu roku 2020 nejprve 1200 a poté ještě dalších 600 dolarů. Mnoho zejména mladších příjemců tyto peníze následně využilo právě k obchodování na akciových trzích. Aplikace RobinHood se v posledních dnech stala tou vůbec nejstahovanější na appleovském AppStoru. Jen pro úplnost dodejme, že aplikaci, příznačně pojmenovanou RobinHood, v květnu 2020 používalo 13 milionů investorů, dnes bude číslo pravděpodobně ještě výrazně vyšší, neboť mnoho lidí kvůli covidu sedí doma a investování na burze může být zajímavou výplní volného času. Jedná se tak zpravidla o nováčky na akciových trzích, což znamená, že s sebou v takto velkém počtu přinášejí na trh nezanedbatelnou novou sílu.
Síla internetu
Druhým kamínkem do mozaiky jsou sociální sítě, jako je Reddit. Na jeho subredditu „WallStreetBets“ se o akciích GameStopu diskutuje již od konce loňského roku. Právě tam si uživatelé předávají informace a společně koordinují nákupy akcií. Tím, jak se sítí šíří příběhy úspěchu od těch, kteří investovali hned v počáteční fázi a nyní prodávají za desetinásobky původní hodnoty, se postupně nabalují desítky a stovky tisíc dalších, kteří doufají, že si část zisku ukrojí i oni. Jiné motivuje jen čistá touha pomstít se zkušeným obchodníkům z Wall Streetu. Tak či tak, neustálý příliv nových kupců žene cenu akcií nahoru a „akciové letadlo“ GameStop má trajektorii, připomínající start vesmírné rakety. Ve chvíli psaní těchto řádků diskusi o GameStopu na subredditu WallStreetBets může sledovat až 4,5 milionu uživatelů.
Na internetu už vznikají karikatury současné situace
Popularitu celé věci jistě pomohl získat i americký miliardář jihoafrického původu Elon Musk, který o akciích GameStopu tweetoval v úterý.
Gamestonk!! https://t.co/RZtkDzAewJ
— Elon Musk (@elonmusk) January 26, 2021
S tímto vysvětlením souhlasí i hlavní ekonom BH Securities Štepán Křeček: „Neuvěřitelný vývoj na trhu má s největší pravděpodobností na svědomí sociální síť Reddit, kde existuje skupina WallStreetBets. Lidé v této skupině se jednoduše dohodli, že vyženou akcie GameStop vzhůru a začali je masově nakupovat. Dá se tedy hovořit o manipulaci trhu a jelikož se už hlásí poškození investoři, celou záležitost začaly vyšetřovat příslušné orgány.“
A nyní o poražených
A kdo je na tom opačném, nepříliš pozitivně vyhlížejícím konci obchodu nyní? Velké fondy, které akcie GameStopu takzvaně „shortovaly“, tedy sázely na jejich budoucí pokles. Pokud cena akcie v průběhu času roste, je to pro shortující firmu nevýhodné. A pokud se stane něco tak neočekávaného a zároveň extrémního, jako že umírající firma, naprostý otusider, během půl roku takřka zestonásobí svou hodnotu, aniž by to bylo čímkoliv podloženo, máme perfektní recept na katastrofu. Podle analytiků ze společnosti S3 Partners ztratily velké investiční fondy na shortování akcií GameStopu od začátku roku už přes 5 miliard amerických dolarů.
Žádné letadlo ale neletí vzhůru nekonečně. Jednou musí nevyhnutelně přijít konec a akcie GameStopu se s největší pravděpodobností zřítí. Na konci tak zůstanou oči pro pláč všem těm, kteří neodhadnou ten správný moment a nestihnou své akcie prodat. Zatím ale drobní investoři stále ve velkých davech přicházejí, aby zopakovali úspěch těch, kteří nakoupili v počáteční fázi a obchod již úspěšně uzavřeli prodejem mnohdy za desetinásobky původní ceny. A protože akcie GameStopu jsou nyní již příliš drahé, pozornost se přesouvá k dalším titulům. Pamatujete si ještě finského výrobce (nejen) mobilních telefonů Nokia? Firma je od roku 2012 jen jakýmsi pomníčkem své vlastní, dávno zašlé slávy. Když ale sociální sítě „obživly“ GameStop, stejný osud může potkat i Finy.
Nůž do zad drobným investorům? Wall Street si možná oddychne
Čtvrteční vývoj dává zatím za pravdu těm, kteří se domnívají, že Wall Street si vždy nějak poradí. Akcie se totiž namísto odrazu k dalším rekordům propadly strmě dolů. Na začátku obchodování sice vystřelily na 469 dolarů, ale v průběhu dne jejich hodnota klesala až na 193,6 dolaru. Obrovským faktorem v celém poklesu je ale zásah makléřské firmy RobinHood, skrze kterou miliony drobných investorů mohou s těmito akciemi obchodovat. RobinHood se totiž, stejně jako někteří další makléři, rozhodl obchodování s akciemi GameStopu pozastavit. Zděšení uživatelé si začali rychlostí blesku vyměňovat informace o tom, jak jim jejich účty umožňují akcie GameStopu pouze prodat, a nikoli přikoupit další. Situace se mnozí zalekli a své pozice v GameStopu prodali, čímž cena klesla. Nutno ale připomenout, že je stále zhruba na čtyřicetinásobku oproti loňskému létu.
Pozor, celá věc je ještě závažnější. Jak informuje server E15.cz, uživatelé včetně těch českých nemohli realizovat chystané nákupy akcií a peníze jim zůstaly v aplikacích „viset“. RobinHood ale možná udělal ještě něco mnohem horšího. Prosakují totiž informace, že některým svým uživatelům jejich akcie GameStopu prodal, a to v případech, že je tito lidé koupili tzv. „na páku“. Co k tomu RobinHood vedlo? Proč by potopil vlastní klientelu? Pravdu se možná dozvíme již v nejbližších dnech. Prozatím má RobinHood na krku hromadnou žalobu za „bezdůvodné pozastavení“ obchodu s aktivy. Uživatelé ze skupiny WallStreetBets se mezitím koordinují k další bitvě. Hodlají akcie kupovat tam, kde jim to bude umožněno a snaží se povědomí o celé kauze GameStop včetně chování společnosti RobinHood a dalších makléřů, kteří se jim snaží házet klacky pod nohy, dostat mezi veřejnost. Na síti se dokonce objevil videozáznam letadla, které s jasným vzkazem „Kup akcie GameStopu! WSB“ letí nad hlavami lidí. Nelze tedy očekávat, že drobní investoři se nechají zastrašit.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Marek Korejs