Bankéři jsou na sebevraždu. Vzpoura obyčejných lidí v USA drtí Wall Street. Přišel hodně špinavý krok

29.01.2021 9:58

Wall Street zachvátila panika. Velké investiční fondy stojí na pokraji hodně hluboké propasti. Tak znějí titulky posledních dnů, pokud jde o dění na amerických akciových trzích. Dalo by se říct, že jde o povstání masy chudých lidí proti protřelým obchodníkům. A tentokrát za mnohem kratší konec provazu tahají profesionálové. Situace může pro mnohé zavedené investiční firmy znamenat ostudný konec a nesplatitelné dluhy. Za vše může internet a nudící se drobní investoři, kteří se spojili. Zastavit je už jen tak nepůjde. A lavina může strhnout celý Wall Street. Vše ale komplikuje ještě jedna věc, která by se dala zkráceně nazvat jako obrovská kudla do zad drobným investorům, a za kterou se na zodpovědnou firmu valí hromadné žaloby.

Bankéři jsou na sebevraždu. Vzpoura obyčejných lidí v USA drtí Wall Street. Přišel hodně špinavý krok
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

Anketa

Dostane se Robert Šlachta se svým hnutím Přísaha do Poslanecké sněmovny?

69%
31%
hlasovalo: 18486 lidí
Vše se točí okolo akcií americké firmy GameStop, která provozuje kamenné obchody s počítačovými hrami a přidruženým zbožím. Jedná se o pomalu vymírající trh, neboť velká část podobných obchodních aktivit se dnes již děje skrze internet. Zákazníci si hry mohou prohlédnout, vyzkoušet a následně zakoupit z tepla domova. GameStop je tak jakýmsi reliktem minulých dekád a dost možná ho časem potká stejný osud, jaký před několika lety stihl dříve tak rozšířené videopůjčovny. Ty s příchodem internetových služeb zcela zanikly. GameStop v roce 2020 zavřel na 500 poboček, dalších zhruba 1000 bude nejspíše uzavřeno letos. Přesto ale akcie GameStopu letí raketově nahoru. Nedává vám to smysl?

Bláznovství nebo vzpoura obyčejných lidí?

O co tedy vlastně jde? Nejprve jeden graf. Americká společnost GameStop se ještě v červenci a v srpnu loňského roku obchodovala kolem 4 dolarů za jednu akcii. Po středečním obchodování ta stejná akcie vyjde takřka na 350 dolarů a premarket cena ve čtvrtek je dokonce 440 dolarů. Co se změnilo? Vymyslel snad GameStop nějaký revoluční způsob prodeje? Převzal firmu bohatý majitel?

Ne, nezměnilo se vůbec nic.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25527 lidí
GameStop je stále stejnou firmou, která denně přemýšlí o tom, kolik poboček je natolik ztrátových, že budou muset být uzavřeny. Prodeje klesají. Růst akcií ale nyní znamená, že GameStop byl ve středu podle tržní kapitalizace 738. největší firmou světa. Jen pro srovnání, jen o příčku výš je japonský gigant v oblasti optiky Olympus, o osm míst výše jsou aerolinky Delta Air, ty mají 90x více letadel než naše domácí ČSA. Abyste si obrázek ještě zpřesnili, umírající řetězec kamenných prodejen počítačových her GameStop měl ve středu 29 % hodnoty celého koncernu Volkswagen a je hodnotnější než celý koncern Suzuki. A pokud by cena akcie vyskočila někam k 500 dolarů, GameStop by překonal takové obry, jakými jsou Hewlett-Packard, Credit Suisse, Panasonic či Kia Motors.

Vtip je v tom, že se velké množství drobných investorů rozhodlo pro nákup akcií GameStopu. Ty zažily nárůst ceny z 5 na zhruba 20 dolarů již během konce loňského roku. Drobní investoři mají k akciovým trhům v poslední době mnohem snazší přístup díky mobilním aplikacím, jako je RobinHood, které uživatelům umožňují provozovat obchodování s akciemi z pohodlí vlastního smartphonu. To vedlo k dramatickému nárůstu uživatelů, kteří se obchodování účastní.

Všemu pomohly i americké vládní stimuly, prezident Donald Trump poslal Američanům v průběhu roku 2020 nejprve 1200 a poté ještě dalších 600 dolarů. Mnoho zejména mladších příjemců tyto peníze následně využilo právě k obchodování na akciových trzích. Aplikace RobinHood se v posledních dnech stala tou vůbec nejstahovanější na appleovském AppStoru. Jen pro úplnost dodejme, že aplikaci, příznačně pojmenovanou RobinHood, v květnu 2020 používalo 13 milionů investorů, dnes bude číslo pravděpodobně ještě výrazně vyšší, neboť mnoho lidí kvůli covidu sedí doma a investování na burze může být zajímavou výplní volného času. Jedná se tak zpravidla o nováčky na akciových trzích, což znamená, že s sebou v takto velkém počtu přinášejí na trh nezanedbatelnou novou sílu.

Síla internetu

Druhým kamínkem do mozaiky jsou sociální sítě, jako je Reddit. Na jeho subredditu „WallStreetBets“ se o akciích GameStopu diskutuje již od konce loňského roku. Právě tam si uživatelé předávají informace a společně koordinují nákupy akcií. Tím, jak se sítí šíří příběhy úspěchu od těch, kteří investovali hned v počáteční fázi a nyní prodávají za desetinásobky původní hodnoty, se postupně nabalují desítky a stovky tisíc dalších, kteří doufají, že si část zisku ukrojí i oni. Jiné motivuje jen čistá touha pomstít se zkušeným obchodníkům z Wall Streetu. Tak či tak, neustálý příliv nových kupců žene cenu akcií nahoru a „akciové letadlo“ GameStop má trajektorii, připomínající start vesmírné rakety. Ve chvíli psaní těchto řádků diskusi o GameStopu na subredditu WallStreetBets může sledovat až 4,5 milionu uživatelů.

Na internetu už vznikají karikatury současné situace

Popularitu celé věci jistě pomohl získat i americký miliardář jihoafrického původu Elon Musk, který o akciích GameStopu tweetoval v úterý.

 

Anketa

Měl by Milan Hnilička odejít z čela Národní sportovní agentury?

76%
24%
hlasovalo: 5406 lidí
Zatím je GameStop pro drobné investory spíše příběhem úspěchu. Diskusní forum WallStreetBets se hemží příběhy těch, kteří za jediný týden dokázali splatit obří studentské půjčky. K vidění jsou i příběhy těch, kteří do trhu vstoupili s velkým balíkem peněz a dnes jsou z nich superboháči. Jeden člověk se například pochlubil počáteční investicí cca 4,3 milionu korun, která ve středu vyskočila na 128 milionů.

S tímto vysvětlením souhlasí i hlavní ekonom BH Securities Štepán Křeček: „Neuvěřitelný vývoj na trhu má s největší pravděpodobností na svědomí sociální síť Reddit, kde existuje skupina WallStreetBets. Lidé v této skupině se jednoduše dohodli, že vyženou akcie GameStop vzhůru a začali je masově nakupovat. Dá se tedy hovořit o manipulaci trhu a jelikož se už hlásí poškození investoři, celou záležitost začaly vyšetřovat příslušné orgány.“

A nyní o poražených

A kdo je na tom opačném, nepříliš pozitivně vyhlížejícím konci obchodu nyní? Velké fondy, které akcie GameStopu takzvaně „shortovaly“, tedy sázely na jejich budoucí pokles. Pokud cena akcie v průběhu času roste, je to pro shortující firmu nevýhodné. A pokud se stane něco tak neočekávaného a zároveň extrémního, jako že umírající firma, naprostý otusider, během půl roku takřka zestonásobí svou hodnotu, aniž by to bylo čímkoliv podloženo, máme perfektní recept na katastrofu. Podle analytiků ze společnosti S3 Partners ztratily velké investiční fondy na shortování akcií GameStopu od začátku roku už přes 5 miliard amerických dolarů.

Žádné letadlo ale neletí vzhůru nekonečně. Jednou musí nevyhnutelně přijít konec a akcie GameStopu se s největší pravděpodobností zřítí. Na konci tak zůstanou oči pro pláč všem těm, kteří neodhadnou ten správný moment a nestihnou své akcie prodat. Zatím ale drobní investoři stále ve velkých davech přicházejí, aby zopakovali úspěch těch, kteří nakoupili v počáteční fázi a obchod již úspěšně uzavřeli prodejem mnohdy za desetinásobky původní ceny. A protože akcie GameStopu jsou nyní již příliš drahé, pozornost se přesouvá k dalším titulům. Pamatujete si ještě finského výrobce (nejen) mobilních telefonů Nokia? Firma je od roku 2012 jen jakýmsi pomníčkem své vlastní, dávno zašlé slávy. Když ale sociální sítě „obživly“ GameStop, stejný osud může potkat i Finy.

Nůž do zad drobným investorům? Wall Street si možná oddychne

Čtvrteční vývoj dává zatím za pravdu těm, kteří se domnívají, že Wall Street si vždy nějak poradí. Akcie se totiž namísto odrazu k dalším rekordům propadly strmě dolů. Na začátku obchodování sice vystřelily na 469 dolarů, ale v průběhu dne jejich hodnota klesala až na 193,6 dolaru. Obrovským faktorem v celém poklesu je ale zásah makléřské firmy RobinHood, skrze kterou miliony drobných investorů mohou s těmito akciemi obchodovat. RobinHood se totiž, stejně jako někteří další makléři, rozhodl obchodování s akciemi GameStopu pozastavit. Zděšení uživatelé si začali rychlostí blesku vyměňovat informace o tom, jak jim jejich účty umožňují akcie GameStopu pouze prodat, a nikoli přikoupit další. Situace se mnozí zalekli a své pozice v GameStopu prodali, čímž cena klesla. Nutno ale připomenout, že je stále zhruba na čtyřicetinásobku oproti loňskému létu.

Pozor, celá věc je ještě závažnější. Jak informuje server E15.cz, uživatelé včetně těch českých nemohli realizovat chystané nákupy akcií a peníze jim zůstaly v aplikacích „viset“. RobinHood ale možná udělal ještě něco mnohem horšího. Prosakují totiž informace, že některým svým uživatelům jejich akcie GameStopu prodal, a to v případech, že je tito lidé koupili tzv. „na páku“. Co k tomu RobinHood vedlo? Proč by potopil vlastní klientelu? Pravdu se možná dozvíme již v nejbližších dnech. Prozatím má RobinHood na krku hromadnou žalobu za „bezdůvodné pozastavení“ obchodu s aktivy. Uživatelé ze skupiny WallStreetBets se mezitím koordinují k další bitvě. Hodlají akcie kupovat tam, kde jim to bude umožněno a snaží se povědomí o celé kauze GameStop včetně chování společnosti RobinHood a dalších makléřů, kteří se jim snaží házet klacky pod nohy, dostat mezi veřejnost. Na síti se dokonce objevil videozáznam letadla, které s jasným vzkazem „Kup akcie GameStopu! WSB“ letí nad hlavami lidí. Nelze tedy očekávat, že drobní investoři se nechají zastrašit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek KorejsTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

21:31 Slováci nemají rádi NATO, hrozila se Čaputová. Fico ji ztrestal

„Je potřeba vyměnit politiky, ne národ.“ Lídr slovenské opoziční strany Směr a někdejší premiér Robe…