Bankovní analytik zhodnotil Babišovy závěry: Naprosto nerealistické

30. 6. 2017 11:53

Čím blíž jsou volby, tím víc slibů politici voličům dávají. Zdá se, že po volbách se na více peněz v peněženkách může těšit většina občanů – bez ohledu na to, kdo bude vládnout. Pakliže ponecháme stranou otázku, proč např. vládnoucí kolice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nepřidala ještě víc peněz lidem už teď, když to ČSSD i ANO slibují po volbách, stojí za to zhodnotit realitu ekonomických plánů jednotlivých stran. Lidové noviny si posvítily na šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Bankovní analytik zhodnotil Babišovy závěry: Naprosto nerealistické
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš navštívíl Moravskoslezský kraj

Bývalý ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš voličům slibuje, že jim na výplatách přidá tisíce korun ročně. Otázka ovšem je, kde na to vezme. Babiš např. slibuje, že sníží odvody na sociální pojištění, takže lidé dostanou víc peněz do peněženek. Ten, kdo má plat 27 tisíc korun hrubého, si podle Babišových představ přilepší až o 9600 korun ročně. K tomu by každému mělo zůstat ještě 6 tisíc ročně, bez ohledu na to, kolik vydělává. Jenže stát díky tomu ročně přijde o 45 miliard.

Kde je vezme? Babiš věří, že je získá z hospodářského růstu a důsledného výběru daní. Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek však Babiše varuje, že tahle představa je nerealistická. „Považuji to za naprosto nerealistický odhad,“ řekl. Oceňuje sice snahu snížit sociální pojištění, ale upozorňuje, že ty peníze pak budou v rozpočtu chybět.  

Ekonom Libor Dušek z VŠE k tomu dodal, že když někdo říká A, měl by dodat B. Pokud slibuje lidem, že jim nechá víc peněz, měl by říci, které služby státu oseká, aby tyhle peníze dokázal státní kase ušetřit. „Pokud řekne pouze to, že bude snižovat daně, říká jen tu líbivější stránku svého návrhu,“ podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…