Barroso odmítl tlak Ruska na revizi asociační smlouvy s Ukrajinou

1. 10. 2014 15:27

Obchodní část smlouvy o přidružení Ukrajiny k Evropské unii je možné změnit jen při jednáních Bruselu s Kyjevem. V odpovědi na nedávný dopis ruského prezidenta Vladimira Putina to napsal šéf Evropské komise José Barroso. Podle informace jeho úřadu Barroso Putinovi napsal, že asociační smlouva je výhradně dvoustranným dokumentem mezi EU a Ukrajinou.

Barroso odmítl tlak Ruska na revizi asociační smlouvy s Ukrajinou
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a předseda Evropské komise José Manuel Barroso
reklama

Šéf Kremlu minulý týden poslal Barrosovi dopis, v němž fakticky žádal revizi nedávno ratifikované asociační smlouvy Evropské unie s Ukrajinou. „Stále věříme, že pouze systémové změny asociační smlouvy, které zohlední celé spektrum ohrožení rusko-ukrajinských vztahů a ruské ekonomiky, nám umožní zachovat současné obchodní a hospodářské vazby mezi Ruskou federací a Ukrajinou," napsal Putin v dopise Barrosovi.

Rusko připravuje vůči Ukrajině odvetu ve formě dovozních bariér

K revizi smlouvy navrhuje Putin využít patnáctiměsíční odklad obchodní části smlouvy, s nímž EU souhlasila. Bezcelní zóna má začít fungovat až na začátku roku 2016, aby Ukrajina mohla upravit své hospodářské vztahy s Ruskem a minimalizovala ztráty z případné ruské obchodní odvety ve formě dovozních bariér. O jejich přípravě se výslovně hovoří v nedávném dekretu, který schválila ruská vláda.

„Přijetí tohoto dekretu nás hluboce znepokojuje," napsal Barroso v dopisu. „Asociační smlouva zůstává dvoustranným dokumentem a jakékoli její úpravy mohou v souladu s mezinárodním právem provést jen signatáři po vzájemné dohodě," konstatoval šéf Evropské komise.

Rusko prý chce asociační smlouvu vyprázdnit

Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht nedávno v britském ekonomickém listu Financial Times napsal, že Rusko chce odklad platnosti bezcelní zóny využít k „vyprázdnění" asociační smlouvy. „Rusové to samozřejmě nepovažují za čas nutný k vyjasnění (sporu), ale jako příležitost vmísit se do jednání s cílem smlouvu fakticky vyprázdnit," řekl eurokomisař britskému listu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

8:13 Nesmíte říkat „blázen“, ale „člověk s duševním onemocněním“, káže zástupkyně ombudsmana Šimůnková. A má i další nápady, ze kterých si někteří smíchy poprskali monitor

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se domnívá, že by některé výrazy mohly pro svoji nevhodnost z…