Bárta má problém. Bouří se proti němu až 11 poslanců VV

23.03.2011 6:31

Až jedenáct poslanců Věcí Veřejných (VV) ze čtyřiadvaceti by mohlo ze strany odejít. Důvodem je nespokojenost s autoritativním stylem Víta Bárty, který je vnímán jako faktický šéf strany. Píše o tom v dnešním vydání Mladá fronta Dnes (MfD). Předseda VV Radek John prý o žádných rebelech ve straně neví.

Bárta má problém. Bouří se proti němu až 11 poslanců VV

"Na klubu začíná být slyšet kritika od více lidí. Jedna z těch hlavních výhrad je styl Víta Bárty," řekl listu poslanec za VV Stanislav Huml. V podobném duchu mluví také předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristina Kočí. 

MfD píše, že většina nespokojených poslanců se bojí hovořit na jméno, prý kvůli obavám z Bártovy odvety. V kuloárech se ale podle listu mluví o tom, že by nespokojení zákonodárci mohli založit poslanecký klub mimo VV, nebo přejít k některé z koaličních stran. Jeden z místopředsedů ODS deníku potvrdil, že někteří poslanci VV se už na tuto možnost u jeho strany vyptávali. 
Bárta nevidí situaci nijak dramaticky. "Rozhodně to nemá parametry bratrovražedných bojů tak, jak bylo vidět teď v ČSSD," řekl MfD ministr dopravy. 

K tématu:
Jeden z nejvlivnějších véčkařů hrozí odchodem. Kvůli Bártovi?
Vzpoura manželky a kritika za schůzky s Klausem. To řeší Bárta

Případný rozpad VV by současná vláda premiéra Petra Nečase (ODS) zřejmě přežila. I kdyby ze strany odešlo všech 11 nespokojených poslanců, vláda bude mít pořád pohodlnou většinu 107 hlasů, napsala MfD. 
Není to poprvé, kdy se skloňuje Bártovo autoritativní vedení strany. MfD už dříve uvedla, že Bártova manželka a místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová chtěla v minulosti VV opustit právě kvůli dominantní roli svého manžela ve straně. 

Bárta nemá oficiální funkci v nejužším vedení strany, přesto je vnímán jako její faktický šéf. Už dříve prohlásil výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka, že by Bárta měl kandidovat na předsedu strany, což by přispělo k "transparentnímu rozdělení funkcí v rámci vedení strany". 
Místní organizace a užší vedení strany už začalo nominovat kandidáty na lídra strany. Nový předseda VV, kterého vyberou příznivci strany v elektronickém hlasování, by měl být znám na konci května.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, nep

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

19:50 Na toto se posaďte. Expert: Je to nevyhnutelné. Válka s muslimy! Začne to v jižní Francii a bude se to šířit...

Bezpečnostní analytik Lukáš Visingr varuje, že v příštích letech začne hned několik válečných konfli…