Bárta útočí: Ministerstvo lže. Skutečná nezaměstnanost je mnohem vyšší

24. 2. 2013 7:32

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že zatímco v prosinci panovala v zemi 9,4procentní nezaměstnanost, v lednu tohoto roku je bez práce již jen 8 procent lidí. Podle předsedy Věcí veřejných Víta Bárty jsou takové informace zcela lživé. „V prosinci 2012 jsme tady měli 545 311 nezaměstnaných, v lednu 2013 již 585 809, nezaměstnanost poměrně prudce stoupla a je na nejvyšší úrovni v novodobých dějinách České republiky,“ uvádí na svém blogu.

Bárta útočí: Ministerstvo lže. Skutečná nezaměstnanost je mnohem vyšší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

Ministerstvo se tak dle Bártova názoru dopouští úmyslné lži, aby procento nezaměstnaných z optického hlediska nepůsobila tak strašidelným dojmem. „Kdyby ke změně nedošlo, pak by podle staré metodiky podíl nezaměstnaných přesáhl psychologickou hranici 10%. Horší čísla zažila naše země již jenom v dobách Velké hospodářské krize, tedy před 80 lety,“ varuje.

Za laciné pak považuje Bárta tvrzení, že v porovnání s ostatními evropskými zeměmi je na tom Česká republika ještě poměrně dobře. „Jak pohodlná výmluva pro ty, kdo s rukama v klíně přihlíží tomu, jak se hroutí naše hospodářství a blahobyt občanů,“ dodává.

Neschopná vláda a nehorázné regulace

České hospodářství má přitom dle jeho mínění perspektivu stát se jedním z předních exportérů do Číny, Ruska, Brazílie, Indie a jiných rostoucích trhů, a to zejména proto, že disponuje vlastní stabilní a důvěryhodnou měnou a kvalifikovanou a vzdělanou pracovní silou. „Máme všechny šance stát se vědecko-technickým centrem střední a východní Evropy a právním státem řádně plnicím závazky vůči svým občanům,“ myslí si Bárta.

Recept na dosáhnutí takového úspěchu je prý přitom jednoduchý – stačí věřit a pracovat, ovšem bez neschopné vlády a nehorázných regulací, které házejí klacky pod nohy. „Náš národ se vždy dovedl úspěšně poprat s krizí i nezaměstnanosti, avšak to, co nesvedeme dnes, je překonat důsledky naprosto nepochopitelné ekonomické politiky Miroslava Kalouska a Petra Nečase, která dovede dosáhnout lepších hospodářských čísel pouze s pomoci změny metodiky, podle níž je ona statistika vedena,“ ukazuje Bárta na viníky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předčasné volby! Nepolezu do zadku! Šmarda to „položil“ a po show ČT oznámil rozhodnutí

22:34 Předčasné volby! Nepolezu do zadku! Šmarda to „položil“ a po show ČT oznámil rozhodnutí

Michal Šmarda se vzdal kandidatury na ministra kultury. Učinil tak přímo v živém vysílání ČT v pořad…