Barták se snaží odvrátit pozornost, říká k obvinění šéfa Tatry poslanec

21.08.2012 19:25

Komunistický poslanec Alexandr Černý se domnívá, že pan Barták se poukazem na případné korupční jednání šéfa Tatry R. Adamse snaží odvrátit pozornost od sebe sama.

Barták se snaží odvrátit pozornost, říká k obvinění šéfa Tatry poslanec
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták
reklama

V pozici hosta úterního Interview ČT 24 se vyjádřil také k problematice církevních restitucí, jejichž rozsah považuje za nestoudný, a k výročí okupace z roku 1968. Tuto okupaci vždy považoval člen KSČM za nešťastnou. 

Policie obvinila šéfa podniku Tatra R. Adamse z korupce, ale soud rozhodl, že do vazby nepůjde. Téma Adamsova zatčení bylo prvním bodem úterního Interview na ČT24. Nejen k němu se vyjadřoval komunistický poslanec Adam Černý v pozici hosta pořadu.

Proč si vzpomněl tak pozdě

"Vycházím z toho, že pan Barták otočil celou kauzu o sto osmdesát stupňů a snaží se obviňovat ty, kteří na jeho jednání poukázali. Zpočátku se choval normálně, ale postupně mu možná došlo, v jak vážné situaci se ocitl a ví, že na svou obhajobu bude muset použít všechny prostředky. Jinak si totiž nedovedu vysvětlit onu časovou prodlevu mezi tím, kdy tvrdil, že jakékoli podezření z korupce odmítá, ale později se začíná rozvzpomínat, co se dělo," prohlásil v pořadu poslanec.

Zákonodárce v pořadu uvedl, že okolo zakázek mezi Tatrou a pány Topolánkem a Bartákem se mohly dít zajímavé věci. Za podezřelé označil i časové zpoždění, se kterým americká strana korupční jednání oznámila. Tento postup je podle komunistického poslance v rozporu s tím, jak americká strana popisuje sama sebe jako vrchol ctnosti v korupčních kauzách.

Černý je přesvědčen, že korupční stín poškodí jak českou, tak americkou stranu, v tuto chvíli lze podle jeho názoru spekulovat toliko o tom, na kterou ze stran dopadne tato kauza víc. V této souvislosti dodal, že branně bezpečnostní výbor sněmovny, jehož je Černý členem, neměl šanci případné korupční pozadí rozkrýt, neboť si řada firem ve smlouvách dojednává různé dovětky o mlčenlivosti.

Rozsah církevních restitucí je nestoudný

Následně přišla v pořadu řeč i na majetkové vyrovnání státu s církvemi, přičemž ihned zkraje odmítl tezi, že by komunisté v minulosti nějak církve poškodili.

"Na základě tohoto zákona mám pocit, že nejde o žádné napravování křivd, naopak tento zákon může křivdy vyvolat. ... Jsem proto, aby se křivdy, jsou-li nějaké, vyrovnaly, ale katolická církev už v minulosti prohlásila, že otázku majetkového vyrovnání považuje za uzavřenou," zdůraznil Černý.

Dodal k tomu, že většina křivd, ke kterým došlo po roce 1948 již byla vyrovnána. Z tohoto hlediska je toto vyrovnání nespravedlivé i proto, že církve nemají povinnost dokládat, že v minulosti skutečně vlastnili majetek, který by si mohly nárokovat.

"Musím také podotknout, že míra religiozity v česku neustále klesá a naproti tomu neustále roste počet duchovních placených státem. ... My jsme přesvědčeni o tom, že případné křivdy je třeba vyrovnávat naprosto transparentně, aby v budoucnu nikdo neměl prostor ke zpochybňování těchto transakcí," prohlásil poslanec.

Téma uzavřel s poukazem na to, že řešit tuto otázku v době krize je nestoudnost a navíc jí vracíme daleko více majetku, než na který má nárok.

Ukončili válku

V závěru pořadu se komunistický poslanec vyjádřil i k tématu srpnové okupace z roku 1968. Černý tento akt prý vždy považoval za velmi nešťastný, ale připomněl, že bychom ve stínu této události neměli zapomínat také na to, že i díky sovětské straně jsme byli osvobozeni od německých vojsk a dlouhá léta jsme si žili v míru.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

16:41 Němcová si přečetla Seznam a vyděsila se: Už je tu Sputnik! Kriticky vážná situace! Ale je to trochu jinak...

Ruská vakcína Sputnik V je podle informací některých českých médií v České republice, kam se dostala…