Bartoš: Hamáček chtěl přísné pokuty. My jsme je zamítli

18. 2. 2021 10:34

Předseda Pirátů Ivan Bartoš před kamerami České televize oznámil, že se podařilo najít dohodu na pandemickém zákonu. Jde prý o zákon moderní, který podle Bartoše nahradí ono kladivo nouzového stavu, které na českou společnost dopadá už rok. V zákoně prý nebudou ani tak tvrdé pokuty, jaké podle předsedy Pirátů prosazoval ministr vnitra Jan Hamáček.

Bartoš: Hamáček chtěl přísné pokuty. My jsme je zamítli
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

„Návrh zákona by měl tedy nahradit to kladivo ve věci nouzového stavu, který tady máme, moderním zákonem, který dokáže reagovat na řešení pandemie, který zároveň nedává vládě tolik síly dělat ta rozhodnutí neodůvodněná, nebo je několikrát týdně měnit,“ poznamenal Bartoš.

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8972 lidí

Pirátům, v čele s předsedou poslaneckého klubu Jakubem Michálkem, se podle Bartoše podařilo nastavit zákon rozumně, a to i v oblasti kompenzací pro občany, kterým zásahy vlády znemožnily podnikání. „Další věc, která v tomto zákonu je, je nastavení hladiny pokut za porušování opatření. Byly tu nějaké návrhy pana Hamáčka, ale my jsme s tím nesouhlasili,“ řekl Bartoš s tím, že Hamáček prosazoval pokuty příliš drakonické. Piráti prý prosadili nižší.

Nakonec vysvětlil, že návrhem pětiny poslanců, tedy 40 zákonodárců v dolní komoře, bude možné vyvolat hlasování o tom, zda tento stav pandemického nebezpečí bude ukončen. V tomto systému bude podle Bartoše možné vyhodnocovat, jaké opatření má smysl a jaké ne. Ke každému opatření bude třeba dodat jasné odůvodnění. „Aby byli lidé ochotni ho dodržovat a aby se dalo v rámci běžného fungování naplnit,“ řekl Bartoš.

Doufá také, že se podaří navýšit finanční pomoc lidem, kteří se ocitnou v karanténě, aby byli motivováni nahlašovat své kontakty.

O to horší se mu zdá, že premiér Andrej Babiš zaťal jako poslanec v minulém roce do rozpočtu obří sekeru v podobě snížení daní. Jde o sekeru přes 80 miliard na příjmové stránce a především kvůli ní Piráti nepodpoří novelu rozpočtu, která má letošní schodek zvýšit na 500 miliard. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …