Bartoš navrhuje: Miliardu eur na obnovu ekonomiky přesměrovat na péči o uprchlíky

18.03.2022 22:38

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dnes zmínil, že by se Česká republika mohla pokusit o získání svolení Evropské unie k využití miliardy eur z mimořádného fondu obnovy pro péči o ukrajinské uprchlíky. Peníze, původně určené na obnovu ekonomiky po pandemii, které již má Česko přiklepnuté, jsou však zatím vázané na pevně stanovené podmínky Bruselu zahrnující například klimatická a reformní kritéria. Žádný jasný signál, zdali Evropská komise Česku takto naložit s jeho podílem z fondu dovolí, prý Bartoš zatím nezaznamenal.

Bartoš navrhuje: Miliardu eur na obnovu ekonomiky přesměrovat na péči o uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj

Anketa

Vede si Petr Fiala ve funkci premiéra dobře?

4%
95%
hlasovalo: 69685 lidí
Bartoš o nápadu využít miliardu eur z mimořádného fondu obnovy EU na péči o ukrajinské uprchlíky či stavbu ubytování pro lidi přicházející z Ruskem napadené Ukrajiny v Bruselu informoval podle ČTK poté, co se sešel s činiteli Evropské komise.

Žádost o svolení ze strany Evropské komise teprve chystá, zdali však Brusel Česku dovolí pomoc uprchlíkům z Ukrajiny formou využití peněz z fondu, netuší. Žádný jasný signál prý v Bruselu nedostal ani po jednání například s eurokomisařkou pro kohezní politiku Elisou Ferreiraovou.

Ministerstvo podle českého ministra plánuje v dubnu spustit program podpory pro obce a kraje zajišťující bydlení pro Ukrajince a pomoc uprchlíkům podle jeho mínění naplňuje podmínky EU, jež stanoví, jak Česká republika může se svými penězi z fondu nakládat. „Myslím, že příchod toho většího množství lidí naplňuje podstatu toho fondu,“ doufá Bartoš.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Česká republika by podle něho mohla z fondu určeného k oživení ekonomik zasažených covidovou krizí využít zhruba desetinu své částky. Otázkou však zůstává, zdali EU shledá pomoc uprchlíkům v souladu s podmínkami, které již nyní stanoví kritéria v rámci nevázanosti na klimatické či digitální a také reformní programy EU. Česká republika by také zřejmě musela upravit národní plán obnovy, jehož schválení Evropskou komisí je podmínkou k tomu, aby mohla své peníze z fondu využít.

Evropská komise dosud umožnila, aby státy využily na uprchlickou vlnu prostředky z kohezních fondů z končícího rozpočtového období 2014 až 2020, nevyčerpané finance jsou však podle Bartoše vázány smlouvami a jejich objem by nestačil.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Írán spustil dronový útok na Izrael. Netanjahu promluvil k národu. Napětí houstne

23:30 Írán spustil dronový útok na Izrael. Netanjahu promluvil k národu. Napětí houstne

Zdá se, že ve světě se otevírá nová válečná fronta. Mezi Izraelem a Íránem. Premiér židovského státu…