Humanitární katastrofa v Pásmu Gazy vyvolává silné mezinárodní reakce. Státy volají po ukončení války, propuštění rukojmích i uznání palestinské státnosti. Francie nyní oznámila, že Palestinu uzná – přidá se tak k více než 140 zemím světa. Česká republika však zůstává stranou.
Jan Bartošek v pořadu Interview ČT24 komentoval přístup České republiky k izraelsko-palestinskému konfliktu. Podle něj není role Česka o veřejných gestech, ale o konkrétních krocích v zákulisí diplomacie. „Česká republika možná nedělá velká veřejná gesta, ale dělá reálnou, poctivou diplomacii. Považuji ji za funkční,“ uvedl v rozhovoru.
Bartošek upozornil, že Ministerstvo zahraničí opakovaně jednalo o zřízení většího počtu humanitárních koridorů. Podle něj je potřeba hledat řešení na obou stranách konfliktu.
Ing. Jan Bartošek
„V Gaze je málo potravy, chce to posílit podporu a distribuci. Současně ale odmítám to, aby ta distribuce a ta pomoc byla rozkradena,“ dodal.
Mimo jiné upozornil, že palestinské hnutí Hamás ve svých základních dokumentech stále odmítá existenci Izraele. I novelizovaná doktrína podle něj obsahuje výzvy k boji proti židovskému státu. „Ve své zakládací listině má to, že prostě Izrael nebude existovat a že s ním bude bojovat. To je ten problém,“ řekl místopředseda Poslanecké sněmovny.
„Ano, vyvíjíme tlak na Izrael. Vyvíjíme tlak na to, aby se humanitární pomoc dostala k těm potřebným,“ uvedl.
Vyjádřil se také ke kroku Francie, která oznámila, že uzná palestinský stát. Podle Bartoška je však třeba zachovat konzistenci v mezinárodních postojích. „Jenom mě zajímá jedna věc – jak je možné, že Francie se například stejným způsobem nevyjadřuje tak ostře k jiným státům, například k vraždění křesťanů v Africe?“ doplnil.
Kritizoval také nečinnost mezinárodních institucí v době, kdy Hamás podle něj využíval humanitární pomoc k budování vojenské infrastruktury. „Kde stály tyto morální majáky v době, kdy se vědělo, že v Gaze se s humanitární pomocí budují tyto tunely?“ ptal se. „Kde stálo mezinárodní společenství, když z jihu a ze severu na Izrael létaly rakety, umírali civilisti? Kde bylo nějaké odsouzení? Nikde,“ pokračoval Bartošek.
Podle něj je jednostranný tlak na Izrael nejen nevyvážený, ale může být i projevem hlubšího problému v západní společnosti.
„To znamená, že naopak já říkám, až jsem za to kritizován, že já mám mnohdy spíš pocit, že přesně tyto kroky – kdy se neustále má potřebu do Izraele kopat, bez toho, že by se viděly ty konsekvence, ty souvislosti, které tam jsou – vnímám jako latentní antisemitismus. Protože všichni vidí, že Izrael bojuje o svou existenci,“ uzavřel.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská