Bašár Asad promluvil: Rusko zabránilo válce. Pošetilost USA brání stabilitě. Budoucnost Sýrie...

31.05.2018 21:20

Syrský prezident Bašár Asad poskytl exkluzivní rozhovor ruské televizní stanici Russia Today. Podle Asada Moskva odradila Západní koalici od spuštění plošného devastujícího náletu na území Sýrie. Asad je přesvědčen, že jeho režim je blízko vítězství v sedm let trvající občanské válce navzdory „zásahům USA“.

Bašár Asad promluvil: Rusko zabránilo válce. Pošetilost USA brání stabilitě. Budoucnost Sýrie...
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

„S každým krokem dopředu, který syrská armáda učiní, pro politický proces a pro celou situaci, naši oponenti a nepřátelé, především Západ vedený Spojenými státy a jejich loutky v Evropě a v našem regionu, zkoušejí situaci vyhrotit – buď podporou terorismu, přiváděním dalších teroristů do Sýrie, nebo zpomalováním politického procesu,“ řekl Asad reportérovi Muradu Gazdijevovi v rozhovoru, konaném v syrském hlavním městě Damašku.

Anketa

Ohrožuje Okamurova SPD českou demokracii?

6%
94%
hlasovalo: 13656 lidí

Poté, co byly nuceny podporovat neustále jiné opoziční skupiny, prý Američané podle syrského prezidenta „ztrácejí své karty“ a existuje možnost, že se nechají zlákat k vyjednáváním u jednoho stolu. Ke změně sil přispívá i rychlé dobytí klíčových měst Dajr az-Zaur a Aleppa, která dlouho držely povstalecké jednotky. „Je pro nás výzvou zjistit, nakolik se liší naše plány od jejich,“ řekl Asad na adresu Američanů.

Celý rozhovor v angličtině čtěte ZDE:

Bašár Asad se domnívá, že čím blíže je brutální a vyčerpávající konflikt svému konci, o to zoufalejší kroky mohou podniknout jeho soupeři. V této souvislosti se vrátil k údajnému chemickému útoku v syrské Dúmě. Ten označil za zoufalý pokus Západu ovlivnit zahraniční mínění o Sýrii – pokus, který podle něj selhal. „Je to v našem zájmu? Proč? A proč právě nyní,“ pokládá Asad řečnickou otázku.

„Vyprávěli příběh, lhali a veřejnost světová, ani ta na západě, jejich tvrzením neuvěřila. Nemohli z toho ale couvnout. Něco tedy museli udělat, i když v menším měřítku,“ prohlásil Asad ve spojitosti s nálety západní koalice na předpokládané pozice syrských skladů chemických zbraní, které proběhly 14. dubna letošního roku. Od chvíle, kdy Asad v září 2015 do země pozval ruské jednotky, prý hrálo Rusko stěžejní roli v omezení vlivu Washingtonu v regionu. Druhou definující událostí byly podle něj právě ony nálety z minulého měsíce.

„Rusové veřejně prohlásili, že se chystají zničit základny, které mají být použity k odpalování raket a naše informace říkají – nemáme důkazy, pouze informace, a tyto informace jsou důvěryhodné – že (Američané) přemýšleli o důkladném útoku na celou Sýrii. To je důvodem, proč hrozba přinutila Západ provést útoky v mnohem menším měřítku,“ překvapil Asad.

Poděkoval také Rusku, že nedošlo k přímé eskalaci konfliktu se Spojenými státy, ačkoli obě strany operují v těsné blízkosti s využitím letectva i pozemních sil. „Byli jsme blízko přímému konfliktu mezi americkými a ruskými silami, naštěstí to bylo odvráceno, nikoli moudrostí amerického, ale ruského velení. Potřebujeme ruskou podporu, ale zároveň se potřebujeme vyvarovat americké pošetilosti, chceme-li stabilizovat naši zemi,“ řekl Asad Gazdijevovi.

Navzdory pokrokům na bojišti i za diplomatickým stolem si je Asad vědom, že k vyřešení celé situace ještě vede dlouhá cesta, píše Russia Today. Asad chápe, že potřebuje vyhrát také přízeň vlastního obyvatelstva, aby nastolil mír v čerstvě osvobozených územích. „Skupiny jako Al-Kajda, ISIS, nebo An-Nusra a jim podobné, nejsou připraveny vést dialog. Nemají žádný politický plán, mají pouze svou temnou ideologii a tou je stav, který panuje na územích kontrolovaných Al-Kajdou. Jediným způsobem jednání s nimi je použití síly,“ řekl pro Russia Today Asad a zdůraznil, že nyní není cesty zpět.

„Čím více konflikt eskaluje, tím více roste naše odhodlání konflikt jednou provždy vyřešit, jelikož nemáme na výběr. Buď máte zemi, nebo nemáte zemi,“ shrnul svůj postoj syrský prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

19:08 Šílené. Profesor na medicíně řekl „těhotná žena“, a hned se začal omlouvat. Likvidační petice studentů

Konzervativní noviny přeložily text novinářek Barri Weiss a Katie Herzog o stále se šířící ideologii…