Bašta už tuší, co přijde letos po covidu. A může to ovlivnit i volby

03.01.2021 7:44

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta na začátku nového roku odhaduje, jaké trampoty nás v něm budou provázet tentokrát. V loňském roce nás trápil především covid; a protože pohromy podle jeho slov přicházejí podle abecedy, na řadě je digitálná demence. „Propukla u nás epidemie daleko zhoubnější než koronavirus,“ píše v komentáři pro Prvnízprávy.cz. Nebudeme v tom nejspíše sami. Že bude demence slovem roku 2021, naznačují i některé projevy nového amerického prezidenta.

Bašta už tuší, co přijde letos po covidu. A může to ovlivnit i volby
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Podobně jako v případě covidu se nám musel onen problém ohlásit již v uplynulých měsících. To, co českou společnost potrápí v roce 2021, bude podle Bašty demence, možná digitální. „V abecedě písmeno D následuje po C, a zcela zjevně se stala součástí právě probíhající pandemie. Zejména u nás při pohledu na vládní opatření a jejich praktickou aplikaci se v diskusích na sociálních sítích nebo v komentářích nezávislých publicistů objevuje toto označení pravidelně,“ dodává.

Tento termín se nabízí docela logicky, protože demence znamená duševní úpadek. „Její aktuálně nejnebezpečnější forma, digitální demence, pak představuje duševní úpadek způsobený digitálními médii,“ upozorňuje.

Německý profesor Manfred Spitzer, neurolog a psychiatr, ji definoval jako psychický proces, ve kterém přílišné používání digitálních médií vede k rozkladu poznávacích a hodnotících funkcí mozku v rozsahu dříve obvyklém pouze u lidí po těžkém úrazu mozku nebo u těžce duševně nemocných pacientů.

Anketa

Co byste chtěli, aby se znovu otevřelo?

4%
2%
3%
hlasovalo: 16783 lidí
„Postižení mají problémy s pamětí, ztratili základní schopnosti přemýšlet do hloubky a nedokáží pociťovat hlubší sounáležitost s dalšími lidmi. Zásadně nezvládají krizové situace. Jedním z nezanedbatelných důsledků je ztráta sebeovládání, a u mladé generace nebezpečí vzniku závislosti podobné drogové či alkoholové,“ popisuje Bašta to, co v posledních měsících výrazně sleduje v české společnosti.

Když vloni kriticky sledoval konkrétní opatření státního aparátu v boji proti nákaze covid-19, všiml si několika nebezpečných momentů. „Především šlo o jev, kterému se za mého mládí říkalo alibismus; dnes se schovává za princip subsidiarity, tedy posun rozhodování na co nejnižší možnou úroveň. Většinou na takovou, kde rozhled a zkušenosti úředníků jim objektivně nedovolují pochopit širší souvislosti. Podle toho pak ta opatření vypadají,“ píše Bašta. Stačí se podívat na důsledky toho, že rozhodování o protiepidemických opatřeních přenesl stát z vládní úrovně na kraje.

Vztáhne-li definici projevů digitální demence dle profesora M. Spitzera na počínání české politiky, státní správy a médií hlavního proudu, začíná mít pocit, že u nás propukla „epidemie daleko zhoubnější než koronavirus“.

„Podle míry zasažení populace nakonec dopadnou říjnové volby, přičemž jasným indikátorem zhouby bude případný úspěch Pirátů. Mimochodem, jejich kolegové v Německu organizovali demonstrace proti přednáškám pana profesora o hrozbě digitální demence. Dobře věděli proč,“ podotýká bývalý diplomat.

Nezůstaneme v tom však osamoceni. „I některé projevy a počínání nově zvoleného amerického prezidenta dost jasně naznačují, že demence bude slovem roku 2021,“ uzavírá Bašta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Očkování bude opakovaně. 2022, 2023. Takže pozor

19:05 Babiš: Očkování bude opakovaně. 2022, 2023. Takže pozor

Je zde neděle a spolu s ní již pravidelný pořad premiéra Andreje Babiše Čau, lidi! Řeč byla hlavně …