Bavorský premiér dostane cenu od Sudeťáků. Za sbližování s Prahou

19.03.2013 12:33

Sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV. letos dostane bavorský premiér Horst Seehofer za zásluhy o sblížení Prahy s Mnichovem a sudetskými Němci. Na svých internetových stránkách to oznámilo Sudetoněmecké krajanské sdružení. Ocenění převezme šéf bavorské vlády 19. května na sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu.

Bavorský premiér dostane cenu od Sudeťáků. Za sbližování s Prahou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová a Petr Nečas zavítali na půdu Právnické fakulty UK
reklama

Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt Seehofera označil za průkopníka bavorsko-českého a sudetoněmecko-českého sblížení. Je prý garantem, že dialog s pražskou vládou bude pokračovat. Velkým krokem vpřed v tomto sbližování Posselt nazval únorovou návštěvu českého premiéra Petra Nečase v Bavorsku, při níž Nečas zopakoval lítost Česka nad křivdami, které způsobilo poválečné vysídlení sudetských Němců z tehdejšího Československa.

Seehofer v roce 2010 jako první bavorský premiér po pádu železné opony zavítal do Prahy na oficiální návštěvu, čímž prolomil politické ledy ve vztazích mezi českou a bavorskou vládou. Ty v předchozích desetiletích zatěžoval především rozdílný pohled na vysídlení německé menšiny z Československa po druhé světové válce. Většina sudetských Němců tehdy zamířila právě do Bavorska, kde o té doby tvoří takzvaný čtvrtý kmen.

Tamní politici tradičně podporovali snahy sudetských Němců o zrušení takzvaných Benešových dekretů. Ty příslušníky německé menšiny v Československu zbavily občanských a majetkových práv a položily základ pro jejich následné vysídlení. Česká vláda však po podepsání česko-německé deklarace v roce 1997 odmítá tuto otázku znovu otevírat.

Rozdílné pohledy na minulost mezi Prahou a Mnichovem sice dál přetrvávají, Seehofer s Nečasem se ale vztahy mezi oběma sousedními zeměmi snaží zaměřit na budoucnost, čímž se jim podařilo vzájemné rozpory překonat. V únoru v Mnichově se dohodli, že se premiéři Česka a Bavorska budou scházet pravidelně minimálně jednou ročně. Ještě tento rok by tak Seehofer měl znovu přijet do Prahy, a to už na svou třetí návštěvu. Ta letošní Nečasova v Bavorsku se totiž původně měla uskutečnit už loni.

Třiašedesátiletý Seehofer je z titulu své funkce patronem sudetských Němců a jejich každoročního sjezdu se od nástupu do funkce v roce 2008 pravidelně účastní jako hlavní řečník. Loni na něm Evropskou cenu Karla IV. převzal spisovatel a československý rodák Max Mannheimer. Seehofer nebude prvním bavorským premiérem, který ocenění udělované od roku 1958 získá. Před ním se laureáty stali i jeho předchůdci Edmund Stoiber, Franz Josef Strauss, Hans Ehard, Wilhelm Hoegner a Alfons Goppel. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

20:12 Kalousek složil mandát a odešel do ČT. A tam... přišla velká omluva. A to nebylo vše

Miroslav Kalousek (TOP 09) po dvaadvaceti letech složil poslanecký mandát. Ve Sněmovně chce dát pros…