Baxa z ODS řečnil na milionu chvilek v Plzni, pak zajel do ČT: Strach o nezávislost justice. Benešová omylem vyzradila budoucí plány

22. 5. 2019 22:10

Místopředseda ODS Martin Baxa v Interview s ČT kritizoval odcházejícího ministra kultury Antonína Staňka. Označil ho za nekompetentní osobu, která nerozumí problémům české kultury, a také zpochybnil jeho postup při odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta. Poté přirovnal vládu Andreje Babiše k nekonečnému večírku, kde se „všechno rozdává všem“.

Baxa z ODS řečnil na milionu chvilek v Plzni, pak zajel do ČT: Strach o nezávislost justice. Benešová omylem vyzradila budoucí plány
Foto: Redakce
Popisek: Martin Baxa (ODS)
reklama

Baxa se z pozice předsedy sněmovního podvýboru pro kulturu pustil do ostré kritiky ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). „Staněk nerozuměl české kultuře, nebyl vhodný na tuto pozici, nezvládal ji a neměl k tomu kompetence. Nebyl ani schopen říct jasný názor na transformaci kulturních institucí a nevěděl rozpočet vlastního resortu,“ spustil ostře Baxa s tím, že prezident Zeman by podle něj měl jeho demisi přijmout, protože Staněk ztratil jako ministr veškerou podporu.

Velmi nevybíravě se místopředseda ODS staví také k procesu odcházení ministra Staňka. „I ten jeho odchod není příliš chlapský, vypadá to jako operetní představení, kdy nejprve sám podá demisi, pak říká, že si nechá poradit od prezidenta a nakonec že to po něm vyžaduje Hamáček,“ říká nechápavě Baxa.

Jako jeden z hlavních důvodů odchodu a důkazů Staňkovy nekompetence uvádí Baxa odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. „Odvolání obou ředitelů proběhlo ze dne na den, bez pádných argumentů. Staněk na svolané schůzi sněmovního podvýboru pro kulturu 9. května namísto jasných faktů ohledně odvolání jen mlžil a uváděl neověřitelné nahodilé argumenty,“ prohlásil Baxa.

„Navíc odvolání přišlo mnohem dříve, než byla vůbec kontrola ukončena. Její závěry sice hovoří o nadužívání externích služeb nebo o problematickém financování, ale zpráva byla zveřejněna až 21. května. Odvolání Fajta však proběhlo již 18. dubna, pouhé čtyři dny po zahájení šetření,“ vysvětloval Baxa s tím, že v době popravy ředitelů žádné závěry kontroly nebyly, a proto vyvstaly pochybnosti.

Dále Baxa analyzoval důvody k demonstracím proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové. „Vidím za tím opravdový strach o nezávislost české justice. Výměna na postu ministra spravedlnosti proběhla jako blesk z čistého nebe,“ podivuje se Baxa a dodává, že demise Kněžínka, který byl respektovaný i opozicí, přišla den poté, co policie státnímu zastupitelství podala návrh na obvinění Andreje Babiše. To podle něj vyvolává znepokojení a otázky.

Další znepokojení pak podle Baxy vyvolaly výroky nové ministryně spravedlnosti o zrušení vrchního zastupitelství, o čemž se sice mluví již deset let, ale v tuto dobu je to pro lidi alarmující zpráva. „Působilo to na mě dojmem, že Benešová vyzradila nějaké plánované budoucí kroky a pak ji Babiš rázně utnul, a od té doby Benešová vlastně se žádnými prohlášeními nevystupuje,“ řekl Baxa.

„Těm demonstracím rozumím a podporuji je. Je dobře, když lidé nechají jasně slyšet svůj názor,“ uzavřel téma Baxa, který sám byl řečníkem na demonstraci v Plzni.

Poté se místopředseda ODS pustil do kritiky rozpočtové politiky vlády. „Vláda Andreje Babiše je jako divoký večírek, kdy se rozdává všechno všem,“ začal zvesela Baxa. „V poslední době ekonomika rostla, takže Babišovy vlády disponovaly výrazně lepšími prostředky než v minulých obdobích. Přesto se namísto rozpočtově rozumné politiky bezuzdně rozdávalo. A teď zdroje vysychají, znovu se musí navrhnout schodek a bude problém sehnat peníze na všechny sliby, jako zvyšování platů státních zaměstnanců, zvyšování důchodů, zvýšený rodičovský příspěvek. Navíc již zavedené „dárečky“ jako slevy na jízdné a jiné velmi zatěžují rozpočet,“ zhodnotil situaci Baxa.

Posledním tématem byl terezínský projev předsedy Senátu Kubery (ODS), ve které mluvil o současných totalitních tendencích, do kterých jmenoval i ekologii, multikulturalismus nebo práva osob stejného pohlaví. „Já bych ochranu životního prostředí totalitou nenazval. Ale je to jedna věta v kontextu celého proslovu a je jí zbytečně přikládána velká váha,“ bagatelizoval celou věc Baxa.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…