Bek sežene peníze na kuchařky a školníky. Souhlasný hlas samospráv: „Jsme rádi, že argumenty zabraly“

06.03.2024 21:12 | Zprávy

Ministr Bek slíbil, že chybějících 800 milionů na nepedagogické pracovníky škol bude dorovnáno z rozpočtu státu, aby nebylo ohroženo dokončení školního roku. Hlas samospráv, který ministerstvo k přijetí odpovědnosti nabádal, je spokojen.

Bek sežene peníze na kuchařky a školníky. Souhlasný hlas samospráv: „Jsme rádi, že argumenty zabraly“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek

Ministr školství Mikuláš Bek představil změny ve financování regionálního školství, které mají přinést peníze navíc pro asi dva a půl tisíce nepedagogických pracovníků. Na dodatečné rezervy krajských úřadů by mělo být dodáno okolo 800 milionů korun.

„Ministerstvo školství je připraveno dodatečně zvýšit rezervy, které jsou spravovány krajskými úřady tak, aby bylo možné dofinancovat dva a půl tisíce nepedagogických pozic, které aktuálně nejsou pokryty rozpisem rozpočtu, který byl školám rozeslán začátkem února,“ uvedl ministr Bek.

Peníze na kuchařky či školníky tak nebudou ve svých zdrojích muset hledat kraje.

Z ministrova rozhodnutí má velkou radost Hlas samospráv, který se Beka pokoušel ke zvýšení příspěvku přemluvit na únorovém jednání.

„Jsme rádi, že naše argumenty zabraly. Původní záměr vlády nebyl přijatelný,“ komentoval spolek sdružující obce a kraje na svém Facebooku.

Zároveň ale nabádá stát, aby na centrální úrovni přistoupil k zásadním úsporám. „Stát jinak nebude moci spolupracovat se samosprávami na zajišťení reálných potřeb občanů. Obří zadlužování nic nevyřeší,“ varují samosprávy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…