Bek v ČT: Zemětřesení! Ta strašná tragédie v Turecku a Sýrii může vést k nárůstu migrace

07.02.2023 19:56 | On-line

Turecko a Sýrii zasáhlo další silné zemětřesení. Ministr pro evropské záležitosti za hnutí STAN Mikuláš Bek se obává, že nás čeká vlna nelegální migrace. V pořadu Interview ČT24 hovořil o tom, zda je EU připravena ji zvládnout a co by mohl v této otázce přinést čtvrteční mimořádný summit EU k tématu migrace. Stranou nezůstala ani myšlenka postavení hraničních plotů na hranicích EU jako ochrana před nelegálními migranty.

Bek v ČT: Zemětřesení! Ta strašná tragédie v Turecku a Sýrii může vést k nárůstu migrace
Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons
Popisek: Mikuláš Bek

Rakouský kancléř říká, že evropská azylová politika selhala a je třeba se obrátit na vlastní síly. Podle Beka se musí hledat primárně evropské řešení. „Evropská migrační politika vyžaduje zásadní změnu. Obávám se, že národní řešení nebudou stačit, pokud chceme uchránit největší výhody, které nám EU přináší, což je volný pohyb osob, zboží apod. My musíme hledat evropské řešení, přestože je to velmi obtížné,“ uvedl.

Je to způsobeno hlavně tím, že se evropské vlády ocitají pod tlakem domácí veřejnosti. „Musím říct, že míra shody se mezi členskými zeměmi pod tlakem, který roste, v tuto chvíli snižuje. V každé zemi je situace trošku jiná, je těžké najít jakoukoli většinu, která by se shodla. Scéna je velmi fragmentovaná.

V posledních hodinách máme dokonce signály, že někteří aktéři v Evropském parlamentu mají chuť zpochybňovat už uzavřené dohody o jakési cestovní mapě, která nás měla dovést do konce tohoto funkčního období Evropského parlamentu ke shodě o reformě azylové a migrační politiky,“ dodává ministr pro evropské záležitosti.

„Prostě ta nervozita roste a já se obávám, že na Evropské radě se zatím řešení nenajde, že bude pokračovat vypjatá debata,“ míní, že najít evropské řešení bude vyžadovat ještě mnoho času.

Predikuje, že řešení nepřijde do té doby, než budeme čelit migrační krizi: „Možná další eskalace teprve přinese vnitřní potřebu se shodnout. Bývá to tak ve všem. Že před shodou bývá období rozkladu, to teď prožíváme,“ pokračuje Bek.

Nyní je velmi pravděpodobné, že se chystá další migrační vlna. „Já se obávám, že ta strašná tragédie v Turecku a Sýrii může být další moment, který povede k nárůstu migrace. A budeme muset vynaložit mnoho úsilí, abychom to řešení nalezli. Je důležité, aby se nezpochybňovaly ty uzavřené dohody. Dohoda na evropské úrovni říká, že nebudou povinné kvóty, ale že bude povinná solidarita, která se může projevovat i jinými cestami než přerozdělováním uprchlíků nebo migrantů,“ zmiňuje pomoc ekonomickou, finanční apod.

„Předpokládám, že se čtvrteční debata soustředí na vnější dimenzi migrace. Myslím, že se nepřijme rozhodnutí, ale vidíme v posledních týdnech velkou aktivitu některých evropských politiků. Jedná se třeba o to, zda se má z evropských peněz podporovat stavba plotu na hranicích EU, to si někteří myslí,“ uvádí Bek.

Bez plotů mohou dostat slovo extrémní politické strany

Jak se dívá na stavění plotů na hranicích EU on sám? „Myslím, že bychom neměli být pokrytci. Připadalo by mi trochu absurdní, kdybychom z evropských peněz podpořili vše, co je potřeba ke stavbě plotu – silnici atd., ale ne ten plot. Měli bychom si otevřeně přiznat, zda doba dozrála na to, abychom hlídali důrazněji evropské hranice i za cenu plotu.

Pokud by ploty měly vyrůst, musíme zároveň zachovávat pravidla; musejí tam být checkpointy, místa, kde budou moci migranti přijít, provede se ta hraniční procedura, budou identifikováni a budou moct požádat o azyl a podobně. Nesmějí se tam dít věci, které by porušovaly lidská práva. Debata o plotech musí být současně debatou o nastavení humánních pravidel zacházení s lidmi, kteří jsou v nouzi, a část z nich si nepochybně zaslouží ochranu,“ zdůrazňuje senátor Bek.

Také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se nechal v Českém rozhlase slyšet, že „je třeba otevřít témata, která bolí, a to jsou například témata fyzických bariér na hranicích, ke kterým jsme se dříve stavěli negativně“. Bek naznačil, že postoj pomalu mění i Evropa: „Před čtrnácti dny byl v Praze Manfred Weber, předseda Evropské lidové strany, významný politik, člen Evropského parlamentu, a ten už se vyslovuje pro to, abychom i za cenu toho určitého rozhořčení – a já také nejsem rád, že by byly v Evropě ploty – možná musíme vážit na jedné straně fyzické bariéry na hranici a na straně druhé riziko, že dojde k eskalaci napětí v některých společnostech, státech a mohou přijít ke slovu politické strany poměrně extrémní,“ uvedl Bek, že nyní je třeba na problém pohlížet i s těmito dopady na vnitropolitickou situaci v řadě zemí. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

12:15 27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

Turecký prezident Erdogan znovu obhájil svůj mandát. Co to pro zemi znamená? Podle analytiků z banky…