Bělobrádek v tisku odráží kritiku Čunka a souboj s ním o vedení lidovců by prý uvítal

25.03.2017 7:41

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek se v dnešním rozhovoru pro Právo vyjádřil ke dvojkoalici s hnutím Starostové a nezávislí, s nímž chce jít jeho strana do sněmovních voleb. Musí tak získat nejméně 10 procent. Za risk to však Bělobrádek nepovažuje.

Bělobrádek v tisku odráží kritiku Čunka a souboj s ním o vedení lidovců by prý uvítal
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Pavel Bělobrádek
reklama

Spočítejte si hlasy z krajských voleb, které korespondují s tím, co jsme dostali ve volbách do Sněmovny, a vezměte v potaz, že je to bez Prahy, kde volby nebyly. Připočtěte hlasy pro STAN. Takže to vychází. A když připočítáte bonus za to, že se dohodneme, tak myslím, že to velký risk není. Je samozřejmě možné, že deset procent nezískáme. Ale také je možné, že bychom samostatně spadli pod pět procent,“ sdělil Bělobrádek a odmítl se bavit o tom, že by dvojkoalice neuspěla. 

Následně se vyjádřil k hlasování celostátní konference KDU-ČSL, kde proti spojení bylo 31 lidí a pro 39. Proč bylo hlasování tak těsné, Bělobrádek v rozhovoru rovněž zdůvodnil. „Největší handicap je, že máme málo času na vysvětlení všem 25 tisícům našich členů. Teď jsou okresní a krajské konference před sjezdem, tak na ně budeme jezdit a musíme vyložit klady, nezastírat zápory a poprat se s tím,“ řekl a dodal, že když s lidmi mluví, tak se nakonec jejich obavy rozptýlí. 
 
Jsou však prý také i lidé, kteří to vidí tak, že převažují negativa nad pozitivy. „Na Moravě jsou lidé trochu konzervativnější a také tam mají větší jistotu, že budou mít poslance nebo senátora. A tím pádem je to staví do jiné pozice než ty, kteří jsou z oblastí, kde je to skoro vyloučeno. Ale zároveň to neznamená, že z Ústeckého kraje se neozývají hlasy proti spojenectví a zase z Olomouckého pro spojení, takže nelze říct, že je to rozděleno na Čechy a Moravu. Bude to pestřejší,“ řekl.
 

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor
 
Vyjádřil se i ke kritice zlínského hejtmana Jiřího Čunka, který tvrdí, že vedení strany vyjednávání uvnitř strany dostatečně nezvládlo. „Tam, kde jsme byli, jsme to vysvětlili dostatečně. Navíc si nemyslím, že Zuzana Roithová nebo Petr Šilar jsou nějaká nezkušená ořezávátka,“ dodal. Případnou kandidaturu Čunka na předsedu strany by de facto uvítal. „Vždy je lepší, když je z čeho vybírat,“ řekl.
 
Dvojkoalice už se také mimo jiné dohodla na tom, s kým by určitě nešla do vlády. „Mohu vyloučit komunisty, SPD a podobné sporné partie,“ poznamenal Bělobrádek. 
 
Kromě koaliční spolupráce se Bělobrádek rozhovořil také o koaličním partnerovi, současném ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Podle jeho slov by měl Babiš nyní hlavně vysvětlit své finance. „V rozpacích jsem např. z toho, že si miliardář vezme účetní, která neumí pořádně vyplnit papíry. Stát se to může, ale ministr financí si musí uvědomit, že na něj mají lidé jiné nároky, než kdyby byl jen podnikatel,“ dodal.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

11:34 Tady máte důkaz, Romové. „Český Floyd“: Profesionál už se na to prostě nemohl dívat

Může záklek na krk někoho udusit? Tuto otázku se rozhodl zodpovědět reportér ČT Richard Samko pro vš…