Bělorusko: Strach ze svobody, to je Rusko, zní z TOP 09. Merkelová, přitvrď, padla výzva

25.08.2020 13:07

Ruský opozičník Alexej Navalnyj byl dle německých lékařů skutečně otráven. Německý týdeník Der Spiegel se proto táže, zda by Merkelová neměla vůči Rusku přitvrdit. K aktuální události se vyjádřili i čeští politici. „Rusko se prostě nikdy nezmění. Za mediálně prezentovaným ‚gerojem‘ Putinem je obyčejný strach ze svobodných názorů a pravdy,“ napsal Ženíšek. Novinář Fendrych by prý vyčkával, koho teď Putin vyznamená. Komentář napsal i Ondřej Kundra do Respektu. Prý jde o tvář, která by mohla zastřešit protesty v Rusku.

Bělorusko: Strach ze svobody, to je Rusko, zní z TOP 09. Merkelová, přitvrď, padla výzva
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Alexej Navalnyj
reklama

Dle posledních informací to skutečně vypadá tak, že nejznámější ruský opozičník Alexej Navalnyj byl otráven. V Berlínské nemocnici mu byly laboratorními testy v krvi zjištěny stopy po otravě, avšak konkrétní látka zatím není známá. Navalnyj je stále na jednotce intenzivní péče udržován v bezvědomí, avšak dle berlínských doktorů není ohrožen na životě. Ruští lékaři, kteří měli Navalného v péči v Omsku, zjištění německých kolegů odmítli. Informoval o tom například server České noviny.

Celý článek ZDE:

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví? (Ptáme se od 25. 8. 2020)

66%
34%
hlasovalo: 13340 lidí

České noviny též psaly o tom, že německý týdeník Der Spiegel se zabýval otázkou, zda za otravou stojí přímo prezident Ruska Vladimír Putin či lidé, kteří chtěli Putina odstraněním Navalného potěšit. Kancléřka Angela Merkelová a německý ministr zahraničí Heiko Maas po Rusku požadují, aby čin detailně vyšetřilo. Spiegel se však táže, zda to je přiměřená reakce.

„Přát si úzké partnerství s Ruskem je jedna věc. Takové vztahy také s Putinem jsou ale něco úplně jiného,“ uvedl Der Spiegel. Týdeník dále označil Putina za člověka, který v rozporu s mezinárodním právem obsadil ukrajinský poloostrov Krym, či za člověka, který stojí za vraždou Čečence Zelimchana Changošviliho v berlínském parku Tiergarten. Spiegel se poté tázal, zda by neměla německá vláda vůči Rusku přitvrdit.

Bývalý poslanec TOP 09 Marek Ženíšek na twitteru napsal, že není překvapením, když se u něj našly stopy po otravě. „Překvapení by bylo, kdyby se nenašly,“ myslí si politik. Rusko se dle něj nikdy nezmění. „Za mediálně prezentovaným gerojem Putinem je obyčejný strach ze svobodných názorů a pravdy,“ uzavřel Ženíšek.

 

 

Ozval se i bratr Tomia Okamury Hayato Okamura. Ten popsal, že politik kritizující Kreml byl v Rusku otráven jedem. „Podrobná vyšetření po přepravě předního ruského opozičního politika k dalšímu léčení do Německa prokázala, že byl otráven jedem,“ napsal Hayato.

 

 

Své napsal i novinář Martin Fendrych. Rusové dle něj nevyšetřili ani fakt, že byl Navalnyj otráven. „Čekat, že vyšetřej, kdo ho otrávil, je naivita. Spíš sledujme, koho Putin vbrzku vyznamená...“ myslí si novinář Aktuálně.cz.

 

 

V diskuzi se objevil bývalý poslanec za lidovce Ivan Gabal. „Požadovat od Ruska vyšetření původu/pachatelů otravy Navalného, podmiňovat tím komunikaci i spolupráci, je na místě, a to i v našem nebo zejména v našem případě, navíc myslím, že diagnóza bude podléhat soudnímu zkoumání nejméně v Německu,“ napsal a dodal, že to je vizitkou Ruska, jelikož zapírali i doping.

Anketa

Podporujete mimořádnou dávku pro důchodce ve výši 5 000 Kč, kterou schválila vláda?

82%
18%
hlasovalo: 14581 lidí

Ondřej Kundra na twitteru sdílel svůj komentář v Respektu. Kundra napsal, že Navalnyj je dalším v pořadí, kdo byl po Alexandru Litviněnkovi či dvojitém agentu Sergeji Skripalovi, otráven. U Navalného se zatím prý čeká na výsledky testů, které by měly ukázat, čím byl lídr opozice otráven. Rusové dle Kundry odmítli, že by otrávili Navalného, avšak od ruských bezpečnostních složek prý pochází bezpečnostní únik, který přetiskl ruský list Komsomolec. „V době otravy Navalného sledovala kontrarozvědka FSB. Tento leak je v Rusku považován za snahu ukázat, že Putinova administrativa za atentátem nestojí. Sledovala ho přece kontrarozvědka – a ta si ničeho divného nevšimla. Zároveň však ukazuje, pod jak přísným dohledem ruského státu opozičník dlouhodobě, a především v době své otravy, byl. Je tedy v podstatě nemožné, aby ruské bezpečnostní složky nevěděly, co se Navalnému děje,“ psal Kundra.

Celý článek Respektu ZDE:

K otravě mělo dojít během cesty po ruských městech, kde dává Navalnyj dohromady koalici. Ta by údajně měla šanci porazit stranu Putina Jednotné Rusko. To by dle Kundry mohl být pro Putina problém, jelikož Navalnyj by se po otravě mohl stát zastřešující tváří opozice v Rusku, podobně jako se to stalo v Bělorusku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

5:40 Špína se valí už i s konkrétními jmény. Poslanec Kolovratník a jeho praktiky v Pardubickém kraji poprvé veřejně

Není to tak dávno, co po čtyřech letech opustil hnutí ANO. Starosta města Chrast Vojtěch Krňanský pr…