Bém na Frekvenci 1: V případě ohrožení bych šel do politiky, ale jen s Klausem

28.06.2014 18:26 | Zprávy

O příčinách současných problémů ODS, o tom, za jakých okolností by byl ochoten se vrátit do aktivního působení v politice i o své roli v kauze Opencard mluvil v sobotním vydání pořadu Pressklub Frekvence 1 bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Bém na Frekvenci 1: V případě ohrožení bych šel do politiky, ale jen s Klausem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ex-primátor Pavel Bém

Počátek současných problémů ODS vidí Bém v tom, že někdy v letech 2006 a 2007 nejen Mirek Topolánek prosadil myšlenku, že by na českém pravém politickém kolbišti mohla být strana typu německé CDU či CSU. „Tehdy jsem řekl, že voličský elektorát ODS do pěti let vysaje TOP 09,“ uvedl Bém s tím, že na jeho slova došlo. Další příčinu propadu ODS vidí v tom, že začala trpět mocenskými spory uvnitř sebe sama. A také v tom, „že nebyla schopna adekvátně reagovat na populisticky protikorupční projekt“, uvedl ve zřejmé narážce na hnutí ANO. ODS poradil, aby začala být sebevědomá, protože „lidé nemají rádi nesebevědomé strany“.

Kmotři jsou v každé straně

Odmítl interpretaci, podle níž ODS zahynula na to, že byla semeništěm korupčníků. „V každé straně jsou političtí podnikatelé, tzv. kmotři. Není to nic neobvyklého,“ uvedl.

Na námitku, proč není v ODS více vidět, poznamenal, že patnáct let svého života investoval do politického příběhu, kdy byl schopen pracovat 20 hodin denně. Nyní se cítí unaven a také má „už konečně dost rozumu bojovat s větrnými mlýny“.

Překvapil tvrzením, že 80 % své energie v politice věnoval přesvědčování různých lidí, aby byl někdo zvolen, a „jen 20 % investované energie přináší reálný užitek“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Rozklad EU

Souhlasím s vámi, že EU svou zelenou a nerealistickou politikou nahrává svému rozkladu. Kdo přesně je za takovou politiku zodpovědný? Kdo vlastně celou tu EU řídí? Přijde mi, že se dost poslanců staví proti řadě nařízení, ale k čemu to je? K čemu vás volíme, jestli přes vás vše prochází? Kritizovat ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

21:00 „Historický moment.“ Fiala a Lipavský se rozplývají nad novým logem pro úřady

Vláda na středečním zasedání schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu pro státní správu. C…