Benda: Schématko FAU pro mě není žádný argument

27. 3. 2011 12:09

Moderátor Jan Punčochář si do svého pořadu Partie pozval Karolínu Peake, místopředsedkyni Věcí veřejných, a Marka Bendu, místopředsedu poslaneckého klubu ODS. Hlavním tématem byla diskuse o probíhající kauze Promopro a zda ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) může za tuto předraženou zakázku.

Benda: Schématko FAU pro mě není žádný argument
reklama
V úvodu vyslovila Peake politování nad tím, že Vondra ještě nestihl vysvětlit svou roli v kauze Promopro. Chtěla by, aby Vondra na politické úrovni vysvětlil, jak byla zakázka uzavřena.

Srovnání s kauzou Drobil není na místě

„My jsme se k celé kauze nepostavili kategoricky, abychom požadovali pouze odstoupení," řekla Peake. Navrhla, aby si Vondra zatím vzal neplacené volno jako Martin Barták, než kauzu vysvětlí na manažerské a politické úrovni.

Peake si nemyslí, že by měl Benda odstoupit stejně jako Pavel Drobil. „Tam byly nahrávky pana ministra Drobila a bylo tam svědectví. Zde u pana Vondry nebyl pan ministr při ničem chycen," míní Peake.

Schémátko od FAU nemůže být argumentem k odstoupení

Podle Bendy nemůže Vondra konstatovat, že ví o špatné zakázce. Že v zakázce bylo něco špatně, mohou říct například orgány činné v trestném řízení.

Vadí mu to, jak na kauzu upozornil Finančně analytický útvar ministerstva financí. „Myslím, že porušil zákon. Útvar byl zřízen na boj proti terorismu a boj proti praní špinavých peněz. Má pouze informovat policii. Nakreslené schémátko, že někde tekly nějaké peníze, přece není žádný argument," myslí si Benda.

„V případě, že se stalo něco špatně, pak to mají říct orgány a Vondra by měl odstoupit. Pokud se nic neprokáže, pak by měl Vondra zůstat," tvrdí Benda

Podle Peake je teď kauza v rukou ODS. Zda nechá na resortu obrany ministra Vondru, protože dělá dobrou práci, nebo zda ho ODS odvolá, aby jí to voliči časem nespočítali.

„Novinové články vaří polívku, která byla už čtyřikrát převařená," komentuje Benda reflektování kauzy Vondra v médiích.

Koaliční jednání o reformách. Pojďme si utáhnout opasky

„Reformy je potřeba komunikovat s velkou podporou. Vláda musí přesvědčit občany, že je potřeba přijmout opatření v rámci reformy. Přijetí ze strany občanů je o to horší, když se komunikují nejprve rizika," prohlásila Peake.

Benda vyzval k odpovědnosti: „Musíme si přiznat, že nejsme generace, která má dostatek dětí. Já tedy ano. Pojďme být zodpovědní, když nemáme dostatek dětí, tak si utáhněme opasky a začněme šetřit."

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

21:36 To už dál nevydržíme, tuší Šmucler. Navrhuje změnu, která bude zajímat hlavně důchodce

Prezident České stomatologické komory a nově také člen krizového štábu Roman Šmucler volá po uvolněn…