„Zdá se, že jen ve Velké Británii a ve Spojených státech ... došlo v tomto předvolebním cyklu ke znepokojivým politickým překvapením. A to jsem ještě zdvořilý. Jiní by možná řekli, že udělali hloupé, možná až katastrofální rozhodnutí. Nemocná stará Evropa, jejíž zánik byl tolikrát předvídán, ale EU přežila roky recese, stagnace, vysoké nezaměstnanosti, průměrné politické lídry i pesimismus a trvale odolává vábení populistických vůdců, a to jak těch nacionalistických, zastoupených Marine Le Penovou, tak těch radikálně levicových, které reprezentuje Jean-Luc Mélenchon. Před Francií neuspěli ani populisté v Rakousku, Nizozemsku a po Francii téměř jistě utrpí citelnou porážku i v Německu. Liberální evropský projekt nejen žije ... ale navíc pokračuje v oslavě toho, co cizinci nazývají slabostí,“ píše Beršidskij.
Podle Beršidského nemá smysl sčítat hlasy, které Francouzi a Francouzky odevzdali Le Penové a Mélenchonovi, protože příznivci těchto dvou politických kandidátů by spolu v jedné místnosti jen těžko vydrželi déle než 15 minut. Populisté sice mají prostor vyslovovat své názory, ale evropští voliči nakonec rozhodují zodpovědně. Ukázalo se to už v roce 2015, kdy v lokálních volbách ve Francii významně uspěla Marine Le Penová, jenže jen v prvním kole. V kole druhém její Národní fronta takřka všechny své zisky ztratila. Autor věří, že prezidentské volby skončí stejně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp