Bestiální vražda jordánského pilota spustila debatu v ČT. Vojenský psycholog vyslal varování

04.02.2015 22:51

Islámský stát bestiálně popravil zadržovaného jordánského pilota, upálil ho zaživa. Tento zrůdný čin vyvolal vlnu odporu i v arabském světě. Nastává zlom v boji s islámskými radikály? O tom ve středečních Událostech, komentářích diskutovali analytik Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček a vojenský psycholog Daniel Štrobl.

Bestiální vražda jordánského pilota spustila debatu v ČT. Vojenský psycholog vyslal varování
Foto: wikipedia
Popisek: Vlajka Islámského státu
reklama

V Jordánsku se vzedmula vlna odporu proti Islámskému státu. Až dosud přitom byla účast na boji proti IS spíše symbolická, takže Jordánsku nikdo nebude bránit v zapojení, ale podle Turečka je Jordánsko příliš na ráně vzhledem k radikálům a hrozí jeho destabilizace. "Daleko větším rizikem pro Jordánsko je, že by Islámský stát mohl probudit své sympatizanty přímo v Jordánsku," podotkl analytik Metropolitní univerzity Praha. Stojí také za připomenutí, že Jordánsko je silně napojeno na Spojené státy.

Štrobl přidal i specifický psychologický pohled. Vojáci obecně počítají s tím, že mohou padnout v boji, ale nikdo není připraven na bestiální vraždu bezbranného zajatce. "Tam, kde se to stalo, se přestaly respektovat ať už gentlemanské či mezinárodní úmluvy a boj se vyostřil," poznamenal k tomu Štrobl. Na velení potom je, aby energii vyvolanou hněvem dokázalo uhlídat a případně "přetavit" v nějakou taktickou výhodu.

Z psychologových úst také zaznělo, že Západ se v zásadě vždy pokoušel dodržovat gentlemanské dohody, ale minimálně od devadesátých let 20. století tyto dohody nectí druhá strana, se kterou Západ bojuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…