Bez EU by to nešlo, věří generál Pavel. Slavíme 17 let členství, Petr Fiala připomněl zásluhy ODS

01.05.2021 12:31

1. května 2004 se Česká republika stala členskou zemí EU. Na sociální síti Facebook se k tomuto významnému korku v české historii přihlásili generál ve výslužbě Petr Pavel i předseda ODS Petr Fiala. Generál Pavel prohlásil, že je sice k počínání EU někdy kritický, ale přesto nevidí jinou alternativu, jak by si Česko mělo udržet solidní vyjednávací pozici v globalizovaném světě.

Bez EU by to nešlo, věří generál Pavel. Slavíme 17 let členství, Petr Fiala připomněl zásluhy ODS
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel

Anketa

Kdyby teď hospoda poblíž načerno otevřela zahrádku, zašli byste posedět?

53%
33%
hlasovalo: 20362 lidí
Generál ve výslužbě Petr Pavel, jenž nevyloučil, že by mohl kandidovat na prezidenta republiky, má za to, že právě v EU, ve velkém evropském společenství, je Česká republika schopna hájit své zájmy i proti mocnostem a nadnárodním korporacím.

„Před sedmnácti lety jsme vstoupili do Evropské unie. Naše členství ale nevnímám jako splněný cíl, ale jako ten nejlepší způsob, jak si v dnešním nestabilním světě velkých mocností a nadnárodních korporací co nejlépe ochránit a prosazovat naše zájmy. K tomu ale v Bruselu musíme vystupovat jednotně, konstruktivně a sebevědomě. Některá rozhodnutí EU samozřejmě vnímám kriticky, nakonec jsem v ní sám dva a půl roku pracoval, ale přesto nevidím jinou, lepší alternativu, jak si udržet místo u jednacího stolu k prosazování našich zájmů,“ poznamenal Pavel na sociální síti Facebook.

Dnešní předseda ODS Petr Fiala připomněl, že ODS měla na vstupu České republiky do Evropské unie velký podíl. Byl to ostatně Václav Klaus, pozdější prezident, kdo ještě v pozici premiéra podával přihlášku do EU.

„Před 17 lety Česká republika vstoupila do EU. Jsem hrdý, že na tom měla velký podíl ODS. Poté, co se nám podařilo zemi přivést do NATO, šlo o další velký úspěch. Překonali jsme tak 40 temných let komunismu a vrátili jsme se tam, kam jsme vždy patřili: na Západ,“ zdůraznil Fiala.

Petr Fiala promluvil k českému členství EU

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům.“ Zaorálek na ČT vytáhl minulost

21:20 „Prezident přijel s tankem z Vysočiny, namířil dělo na Lidový dům.“ Zaorálek na ČT vytáhl minulost

Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v Interview ČT24 zamýšlel nad tím, proč ČSSD vypa…