Bez odchodu Řecka může euro úplně skončit. Přečtěte si analýzu tamního hlasování od prestižního ekonomického deníku

6. 7. 2015 8:38

Podle amerického deníku Wall Street Journal je případný odchod Řecka z eurozóny stále lepším řešením, než aby se dalšími zeměmi začala také šířit antireformní „nákaza“.

Bez odchodu Řecka může euro úplně skončit. Přečtěte si analýzu tamního hlasování od prestižního ekonomického deníku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová
reklama

Navíc je tak alespoň dle amerického deníku po řeckém ne v nedělním referendu jasné, jaké postoje Řekové zastávají. „Řekové odmítli poslední nabídku evropských věřitelů i ve světle toho, co již nyní zažívají za útrapy. Počínaje kontrolou kapitálu, pokračujíce omezenými výběry z bankomatů a konče všeobecnou krizí bankovního systému. Poté, co odmítli další úsporná opatření, musí čelit důsledkům svého rozhodnutí,“ konstatuje prestižní americký deník.

Wall Street ovšem připouští, že Řekové neměli příliš na výběr. „Vybírali si ze dvou špatných možností, ale zvolili tu horší. Evropa nabízela další peníze výměnou za důchodové škrty a další reformy. Řecký premiér Alexis Tsipras prohlašoval, že odmítnutí navrhovaných úsporných opatření jeho vládě pomůže k vytvoření lepší ekonomické realitě. Podle jeho vidění světa to bude znamenat vyšší daně a méně důchodových škrtů. Řekové si vybrali Tsiprasovu strategii a nemohou tak vinit Němce z toho, co bude v blízké budoucnosti následovat,“ míní Wall Street Journal.

celý text v angličtině je ZDE

Velkou otázkou podle amerického deníku zůstává, jestli německá kancléřka Angela Merkelová a další Evropané nakonec necouvnou. „Německá kancléřka si od samého začátku nepřála, aby bylo Řecko z eurozóny vyloučeno. Ale výsledek včerejšího referenda znamená, že Řekové se z eurozóny fakticky vylučují sami. Tsipras prohlašuje, že nyní získal mandát žádat po Evropě více ústupků, ale jeho mandát končí na hranicích země. Po evropských daňových poplatnících už skutečně nemůže žádat vůbec nic. Řecké vládě tento měsíc došly peníze a Merkelová společně s Evropskou centrální bankou jsou pod tlakem, jak se k této záležitosti postavit. Tento tlak se ještě zvýší, pokud v ulicích řeckých měst propuknou násilnosti,“ píše Wall Street Journal.

„Premiér Tsipras a jeho vláda se budou snažit prosadit své záměry také prostřednictvím pákového efektu v Evropské unii. Evropská unie je založena na konsenzu a je pravděpodobné, že Syriza bude některé dohody blokovat. Zejména se to týká postojů k ruským sankcím a k dalším ožehavým politickým otázkám, které vyžadují jednotný přístup všech členských států. Politické vydírání může pokračovat i v otázce uprchlíků. Řečtí ministři se ostatně již nechali slyšet, že vpustí uprchlíky z Afriky a Blízkého východu do EU. Další podobné hrozby a vydírání se dá v příštích týdnech očekávat,“ je přesvědčen americký deník.

VŠE O ŘECKÉM REFERENDU NAJDETE ZDE

Za nejvíce nebezpečné však považuje Wall Street Journal to, že se bude odpor k reformám šířit do dalších zemí. „Levicové strany v Itálii, Portugalsku a Španělsku budou mít nový argument, proč se postavit k reformám zády. Budou požadovat rovněž referenda, a to by například mohlo ohrozit španělskou vládu premiéra Mariana Rajoyho, protože se budou v zemi konat ještě letos parlamentní volby. Šíření těchto nálad je mnohem závažnější než okamžité důsledky řecké krize či odchod Řecka z eurozóny. Pokud členství v EU zaručuje stálý blahobyt, potom nebude chtít žádný národ provádět reformy. To může způsobit nikdy nekončící ekonomickou krizi,“ uvádí americký deník.

Nejlepší volbou pro Evropu je podle amerického deníku nechat Řeky odejít z eurozóny, pokud si to skutečně sami přejí, a minimalizovat negativní důsledky tohoto kroku na nejvyšší míru. „Nejbližší měsíce budou velmi obtížné, ale tyto zkušenosti mohou nakonec euro v dlouhodobém horizontu zachránit.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …