Běž se oběsit na banánovník, vzkázal prezident velvyslanci USA. Ten radil o lidských právech

08.02.2017 7:44

„Víš co? Běž se pověsit na banánovník,“ cituje agentura AP slova mluvčího prezidenta afrického státu Zimbabwe, který takovýmto způsobem zareagoval na kritiku ze strany amerického velvyslance, která se týkala lidskoprávní situace v zemi.

Běž se oběsit na banánovník, vzkázal prezident velvyslanci USA. Ten radil o lidských právech
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Tiskový mluvčí zimbabwského prezidenta George Charamba v úterý 7. února velmi nediplomatickým způsobem zareagoval na narůstající kritiku ze strany nejvyššího představitele Spojených států v zemi, kterého vyzval, aby se „šel pověsit na banánovník“.

„Čekáme na signál od nové vlády,“ cituje Charambova slova zimbabwský státní deník Herald.

Celý článek ZDE

Charamba dále amerického velvyslance Harryho K. Thomase popsal jako „přežitek hrozivého období“, což byla zřejmá narážka na již bývalou americkou prezidentskou administrativu, která měla s dlouholetým prezidentem jihoafrického státu Robertem Mugabem mnoho rozepří.

Tiskový mluvčí prezidenta Zimbabwe tak reagoval na pondělní prohlášení amerického velvyslanectví v zemi, které dalo veřejně najevo svou obavu ze „zhoršující se lidskoprávní situace v zemi“.

Americká ambasáda tak reagovala na zatčení pastora Evana Mawarireho, ke kterému došlo minulý týden poté, co Mawarire zorganizoval masovou protestní akci na sociálních mediích.

Mawarire byl nedlouho po svém návratu z návštěvy Spojených států v minulém roce zatčen. Současně čelí obviněním z pokusů o státní převrat a podněcování veřejného násilí. Charamba jej též údajně nařknul z toho, že je americkým agentem.

Další zimbabwský pastor Patrick Mugadza je ve vazbě již od 19. ledna za to, že prohlásil, že prezident Mugabe zemře v říjnu letošního roku.

„Americká vláda pevně věří v důležitost základních práv na svobodu slova a vyzývá vládu Zimbabwe, aby všem svým obyvatelům umožnila toto právo využívat v souladu s ústavou země,“ píše se v prohlášení amerického velvyslanectví.

Charamba posléze uvedl, že Thomas, který byl na post velvyslance Spojených států v Zimbabwe nominován během úřadování Baracka Obamy, čelí v rámci nové administrativy nejisté budoucnosti.

„Myslí si snad, že nám může poroučet. Ať se jde pověsit na banánovník,“ cituje jeho slova AP.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…