Před pěti dny byla podle Lougha odstartována nová éra rozdělené Evropy. „Pátého září na summitu NATO ve Walesu zaznělo, že jsou spojenci poprvé od konce studené války znepokojeni jednáním Ruska, které údajně ohrožuje bezpečnost Evropy. V ten samý den podepsali představitelé OBSE, Ukrajiny a Ruska protokol o zahájení příměří na východě Ukrajiny, na jehož podobě se už před tím dohodli Vladimir Putin a Petro Porošenko. V rámci této dohody bylo stanoveno, že Ukrajina dočasně postupuje pravomoci samosprávy na Doněck a Luhansk," informuje Lough.
„V Náhorním Karabachu, Podněstří, Abcházii a Jižní Osetii podporuje Rusko zdejší konflikty pro prosazení svých zájmů. V případě východní Ukrajiny se však ze střednědobého a dlouhodobého hlediska výběr podobné taktiky nejeví příliš šťastným. Dle mého pohledu existuje hned pět důvodů, proč tomu tak je," je přesvědčen Lough.
„Za prvé je zřejmé, že ruská agrese proti Ukrajině rozdělila zdejší společnost a způsobila, že bude jen velmi obtížné znovu obnovit bývalé přátelské vztahy obou zemí. Druhým důvodem je, že Rusko tak fakticky přinutilo NATO se soustředit na společnou obranu proti nepříteli. Během posledních dvaceti let se přitom ruští vůdcové nemuseli ničeho takového obávat. Díky nadstandnardním vztahům s Německem a Francií měli do jisté míry vliv na vnitřní dění v NATO. Vzhledem k narušení těchto vztahů už to možné nebude," upozorňuje Lough na první dva důležité aspekty.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro