Bezdomovci nakažení koronavirem. Krizový štáb by měl rychle reagovat! U Okamury spustili poplach

26.03.2020 19:58

Poslankyně Lucie Šafránková (SPD) chce před nákazou koronavirem ochránit bezdomovce, kteří jsou podle ní také rizikovou skupinou. „S upozorněním na vážnost situace jsem se obrátila přímo na premiéra. Oslovila jsem i ministra obrany. Zatím je to, jako by hrách na stěnu házela…,“ prohlásila s tím, že jedna z možností by mohla být využití prázdných armádních budov, ve kterých by se postavily velkokapacitní stany.

Bezdomovci nakažení koronavirem. Krizový štáb by měl rychle reagovat! U Okamury spustili poplach
Foto: archiv LŠ
Popisek: Bc. Lucie Šafránková, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (zvolena na kandidátce SPD)
reklama

Šafránková informuje, že urguje vládu, aby v době epidemie koronaviru řešila také bezdomovce. „Jde především o to, že není vůbec, natož celostátně a systémově vyřešena otázka umístění bezdomovců koronavirem již nakažených, kteří musejí být bezpodmínečně v izolaci, a ani těch osob bez domova, které musejí dodržovat pravidla karantény. Dosavadní kapacity příslušných zařízení sociálních služeb nejrůznějších azylových domů a nocleháren k tomuto účelu absolutně nedostačují, popřípadě jsou naprosto nevyhovující,“ má jasno Šafránková.

Podle ní je nutná rychlá a efektivní reakce krizového štábu, jinak reálně hrozí šíření nákazy jak v komunitě bezdomovců, tak poté i odtud dále do společnosti. „To by mělo dost těžko představitelné a tragické následky. Policie ČR je vůči tomuto nebezpečí – i vůči nedodržování ochranných opatření ze strany osob bez domova – prakticky bezmocná. Nedisponuje příslušnými efektivními prostředky a sankce zde naprosto nic neřeší. Je proto třeba bezpodmínečně nalézt v rámci celého Česka vhodné prostory, do kterých by se bezdomovci mohli uchýlit,“ burcuje Šafránková.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25897 lidí
Podle svých slov se ve věci již obrátila na premiéra Andreje Babiše a přišla i s návrhem řešení. „Tím by mohlo být například vyčlenění nevyužívaných budov, pozemků a velkokapacitních stanů z majetku Ministerstva obrany či armády pro tyto účely,“ navrhuje Šafránková. „Oslovila jsem i ministra obrany Metnara. Zatím bezvýsledně, bez viditelné odpovídající reakce,“ lamentuje Šafránková.

„Samozřejmě je třeba řešit i nedostatek ochranných a zdravotnických pomůcek a potřeb pro bezdomovce. Je třeba komunikovat s organizacemi a zařízeními, která jim pomáhají. Jde o to též zajistit respirátory, roušky, dezinfekční prostředky či bezkontaktní teploměry,“ vyjmenovává další problémy.

Problematikou bezdomovectví se Šafránková zabývá již léta, nyní jako místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny. „I proto mi enormně záleží na tom, aby tato problematika, a rizika s ní spojená, nestála stranou v dnešní bezprecedentní koronavirové krizi. A jsem vděčná všem, kteří mi v tom – přes nelehkou dobu – pomáhají,“ dodala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…