Bezohledný. Naprosto. Putin posílá na Ukrajinu ostrého generála

09.10.2022 21:26 | Analýza

Putinovo jmenování ruského generála Sergeje Surovikina velitelem ruského válečného úsilí na Ukrajině může podle analytiků přinést po řadě vojenských neúspěchů změnu ruského vedení konfliktu a Moskva by se mohla zaměřit na zúžení oblastí své „vojenské operace“. Surovikin, jenž dříve sloužil v Tádžikistánu, Čečensku a Sýrii, je podle amerického think-tanku Jamestown Foundation, který se zaměřuje na obrannou politiku a strategické události, známý svou pestrou minulostí. Dvakrát byl i vězněn.

Bezohledný. Naprosto. Putin posílá na Ukrajinu ostrého generála
Foto: Repro TV
Popisek: Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci

Anketa

Pro koho byste raději hlasovali ve 2. kole prezidentské volby?

hlasovalo: 22216 lidí
Zatímco dosud Rusko příliš vojenské velení na Ukrajině nekomentovalo, a nebylo tak jasné, kdo přesně má ruský útok na starosti, nyní se situace – po sérii ruských neúspěchů a několika týdnech, kdy Moskva žádné území nezískává a její armáda pouze ustupuje – jmenováním Surovikina změnila.  

Surovikin do čela ruských jednotek na Ukrajině nastoupil po propuštění dvou ruských vysokých vojenských velitelů v době, kdy Kyjev osvobodil značně rozlehlá okupovaná území na severovýchodě a jihu Ukrajiny, a také v době, kdy Rusko a jeho armáda utrpěly nemalý šok po výbuchu, který částečně zdemoloval Kerčský most spojující ruskou pevninu s anektovaným Krymem.

Přestože je Kerčský most významnou zásobovací cestou ruských jednotek útočících na Ukrajině, a jde tak o objekt, který je stěžejní pro ruská vojska na ukrajinském území, ruský prezident Vladimir Putin o mostu hovořil coby pouze o „kritické civilní infrastruktuře“ a zničení mostu označil za „teroristický čin“.

Útok na most vedoucí na Krym byl podle něj „vymyšlen, proveden a nařízen ukrajinskými speciálními službami“.

Generál Sergej Surovikin, který se narodil v roce 1966 v sibiřském Novosibirsku, se v dění angažoval již déle a již v červnu byl vyhlášen šéfem jižního vojenského uskupení Ruska ve válce proti Ukrajině.

Muž, který obdržel titul Hrdina Ruska a byl vyznamenán medailí za službu v Sýrii v roce 2017, kde vedl ruskou vojenskou expedici jako velitel vzdušně-kosmických sil, je podle serveru Al-Džazíra a amerického think-tanku zaměřeného na obrannou politiku Jamestown Foundation, prý znám svou „bezohledností“.

Zpráva od analytiků Glena E. Howarda a Matthewa Czekaje popisuje, že: „Surovikin udělal hvězdnou kariéru v nejvyšších patrech generálního štábu a ministerstva obrany po roce 2008, v době radikální vojenské reformy, která bezohlednost vyžadovala“.

To měl Surovikin splňovat, jelikož je prý „ochotný rázně plnit jakékoli rozkazy“. Jeho životopis přitom ukazuje, že nebyl vždy vzorný voják a byl již dvakrát uvězněn. Poprvé na šest měsíců poté, co vojáci pod jeho velením v Moskvě zabili tři demonstranty během puče v srpnu 1991, a znovu již o čtyři roky později za nezákonný obchod se zbraněmi. Poprvé jej propustili bez soudu, podruhé byl odsouzen, ale rozsudek byl nakonec zrušen.

Surovikin se měl dostat do popředí svým působením v Sýrii, kde měl rozhodovat i například o masivním bombardování Aleppa – dříve nejlidnatějšího syrského města –, které z velké části ovládali syrští opoziční vzbouřenci, ale také islamistické organizace.

Generála si měl podle Al-Džazíry chválit i velitel ruské žoldnéřské skupiny Wagnerovců Jevgenij Prigožin. Surovikina označil ve svém komentáři za „legendárního člověka“ a „nejkompetentnějšího velitele v ruské armádě“. To přitom nebývá od velitele ruských žoldnéřů působících na Ukrajině příliš časté, jelikož se nebojí vystupovat jindy k běžné ruské armádě dosti kriticky a hovoří se i o jeho napjatém pohledu na konání současného ruského ministra obrany Sergeje Šojgua.

Podle názoru Alexandra Vautraverse ze švýcarského Military Review by Surovikinovo jmenování mohlo znamenat, že se Rusko upne na zmenšení cílů své „vojenské operace“ a soustředí se více buďto na Luhansk s Doněckem, anebo na oblasti na jihu Ukrajiny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…