Bezpečné zóny pro ženy nepomohly. V Berlíně se o silvestru osahávalo i letos. Známe podrobnosti…

2. 1. 2018 13:30

Minimálně 13 sexuálně motivovaných útoků bylo zaznamenáno během silvestrovských oslav v Berlíně, píše zpravodajský server americké televize Fox News. Stalo se tak navzdory tomu, že město přikročilo k vytyčení speciální bezpečné zóny pro ženy poblíž tradičního místa oslav příchodu nového roku u Brandenburské brány. Zóny kam se mohly ženy, které se předtím staly terčem sexuálního obtěžování, či se necítily bezpečně, si přitom vysloužily silnou kritiku ze strany šéfa německých policejních odborů.

Bezpečné zóny pro ženy nepomohly. V Berlíně se o silvestru osahávalo i letos. Známe podrobnosti…
Foto: Vít Hassan
Popisek: Přistěhovalecká čtvrť Neukölln v Berlíně

Podle Fox News citujících několik německých médií berlínská policie zatkla během oslav sedm lidí. Informace týkající se podezřelých ale nezveřejnila. Místní policejní mluvčí Fox News sdělil, že vyšetřování stále probíhá a policie sbírá informace ohledně činů, ke kterým mělo během vítání nového roku 2018 v Berlíně docházet.

Spolu s blížící se půlnoci 31. prosince 2017 se začaly zprávy o narůstajícím počtu sexuálních útoků objevovat na twitterovém účtu berlínské policie. Jak uvádí Fox News poté, co se na twitterovém účtu policie začaly objevovat dotazy na etnický původ možných pachatelů, policie odmítla věc jakkoliv komentovat stejně tak jako národnostní původ možných pachatelů. Podle britského bulváru The Sun došlo k ojedinělým případům sexuálního obtěžování i v Kolíně, kde policie zadržela tři podezřelé. Osahávání během silvestrovské noci zde nahlásilo celkem 9 žen, dodává deník.

Právě v Kolíně nad Rýnem se Německo potýkalo s masivními případy sexuálního obtěžování a sexuálně motivovaných útoků na ženy během silvestrovských oslav před dvěma lety. Policie tehdy obdržela více než tisícovku stížností a podání. Mnoho obětí tehdy pachatele popsalo jako osoby severoafrického či středovýchodního vzezření, což, jak poznamenává Fox News, pro Německo, které se potýká se snahami o integraci velkého množství běženců, představovalo zdroj frustrace.

Během letošních oslav město Berlín pro ženy připravilo tzv. bezpečnou zónu, kam se mohly uchýlit ty z nich, které se staly objekty sexuálního obtěžování, nebo se jen cítily ohrožení. Nicméně vytyčení speciálních ženských zón si vysloužila silnou kritiku ze strany šéfa německých policejních odborů Rainera Wendta. Podle Weindta vytvoření takové zóny vysílá veřejnosti zničující poselství. Jak Weindt uvedl, vytyčení bezpečné zóny pro ženy navádí k myšlence, že existují bezpečné a nebezpečné zóny pro ženy, což podle něj může vyústit v „konec rovnosti, svobody pohybu a sebeurčení“. O Weindtově kritice informovala i česká média.     

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

21:06 Ulevuji husté dopravě, těší Richterovou. Jezdí Prahou do práce na kole

Pirátská poslankyně Olga Richterová se přihlásila do letošního projektu Do práce na kole. A právě o …