Bič na kuřáky! Pokuta za „vajgl“, krabička o stovku dráž. Německo se má na co těšit

30.09.2019 17:05

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové chystá bič na obchody, které by občanům chtěly vydávat neekologické placené tašky. Aktivisté si však přejí, aby vláda zašla ještě dál a pořádně si došlápla i na kuřáky. Petici za zdražení cigaret o čtyři eura, v přepočtu asi o sto korun, podepsalo na 60 tisíc lidí.

Bič na kuřáky! Pokuta za „vajgl“, krabička o stovku dráž. Německo se má na co těšit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kouření, ilustrační foto
reklama

V létě tohoto roku spustila osmnáctiletá Amel Talha kampaň za sbírání nedopalků ležících ve městech. Nedopalky cigaret totiž představují velkou zátěž pro životní prostředí, neboť může trvat až tři roky, než se nedopalky obsahující řadu nebezpečných látek zcela rozloží, napsala BBC.

Anketa

Chcete, aby Xaver Veselý dohlížel na ČT z pozice člena Rady ČT?

95%
5%
hlasovalo: 20028 lidí

Nedopalky od cigaret se válejí na plážích i v tisícovkách měst po celém světě a jejich vysbírání by zabralo nemálo času, což si uvědomují i aktivisté, kteří adresovali politikům další výzvu.

Tentokrát je řeč o německých aktivistech, kteří se podle České televize obrátili na německou vládu, aby zavedla zálohové platby, jaké známe např. u skleněných lahví, i na cigarety. Za každý vrácený nedopalek by zodpovědný občan dostal 20 centů. Krabička plná cigaret by měla zdražit o čtyři eura.

Stephan von Orlow ze sdružení Zvedači, jehož členové při svých cestách městem nedopalky sbírají, upozornil, že jeden nedopalek může otrávit až 40 litrů vody, a čím déle leží na zemi, tím více škodlivin může proniknout do přírody. Pod návrh na zavedení záloh na cigarety se podepsalo už 60 tisíc lidí.

Fotogalerie: - Proti kouření

V Senátu proběhl seminář na téma Světový den bez t...
Informační cedule byla hned vedle popelníku
Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba
Senátor Jan Žaloudík, známý bojovník proti kouření
Alena Šteflová z WHO ČR
Se svou prezentací vystoupil i ministr zdravotnict...

Pod návrh už se podepsalo přes 60 tisíc Němců. Města ve spolkové republice mezitím také zpřísňují postihy za odhození nedopalku jinam než do odpadkového koše. Třeba v Kolíně nad Rýnem takový poklesek může vyjít na v přepočtu 1 300 korun, v Mannheimu na více než dva a půl tisíce korun,“ napsala k tématu veřejnoprávní televize.

A zálohami na cigarety to nemá skončit.  

Vláda kancléřky Angely Merkelové chystá také zákaz plastových tašek. Obchodům, které by zákazníkům plastové tašky nabízely, má hrozit pokuta až 100 tisíc eur. Přístup k malým sáčkům však nemá občanům zůstat odepřen, takže z hlediska ekologů se toho mnoho nezmění. Hrozí pouze, že lidé budou místo tašek spotřebovávat více igelitových sáčků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…