Biden otáčí kormidlo, prudce. Zahradil ukazuje nového spojence USA

28.07.2021 13:28 | Zprávy

Zajímavý vývoj lze sledovat na poli americké diplomacie, konkrétně pak v rámci společných vztahů Spojených států a Vietnamu. O to víc jsou zprávy o spojenectví zajímavé při posuzování optikou historických událostí, tedy americké válečné angažovanosti v této jihoasijské zemi. Europoslanec Jan Zahradil (ODS) vysvětluje, proč si Spojené státy vybraly za svého spojence právě zrovna bývalého komunistického rivala.

Biden otáčí kormidlo, prudce. Zahradil ukazuje nového spojence USA
Foto: Repro Info.cz
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil

Europoslanec Jan Zahradil (ODS), který je členem delegace EP pro země ASEAN a o Vietnamu má nemalé znalosti se na twitteru podivuje nad probíhajícím jednáním ministra obrany USA ve Vietnamu. Nechápe, že si Spojené státy vybraly za svého spojence zrovna bývalého komunistického rivala. „Ministr obrany USA Lloyd Austin jedná ve Vietnamu, mj. i o vojenské(!) spolupráci. Proč si Amerika vybrala zrovna bývalého komunistického rivala za regionálního spojence – o tom již jsem psal (viz odkaz). Reálpolitika, vyvažování sil, zadržování Číny,“ napsal na twitteru s odkazem na jeho komentář k tomuto tématu na serveru asiaskop.cz.  Tam jednak upozorňoval na zásadní přesuny ve vietnamské mocenské hirearchii – na postu prezidenta, předsedy Národního shromáždění, premiéra i některých ministrů. Upozornil například, že nový předseda vlády  Pham Minh Chinh (62) působil v čele provincie Quang Ninh. Tam si podle něj získal pověst schopného administrátora a ekonomického reformátora, což se v čele vlády jistě bude hodit.

„Tato provincie navíc hraničí s Čínou, takže se Chinh musel vyrovnávat s rostoucím antičínským sentimentem… I tato zkušenost mu nyní coby premiérovi může být k užitku. Ve vztazích Vietnam–Čína to totiž skřípe stále víc a nevypadá to na nějaké brzké zlepšení, bez ohledu na to, že v obou zemích vládnou nominálně komunistické strany. Naopak spíše rostoucí protičínské nálady ve vietnamské společnosti vedou tamější vládní kruhy ke snaze o sbližování s USA, které dnes vnímá drtivá většina Vietnamců pozitivně,“ popisuje s tím, že v posledním dokumentu Vietnam připustil, že by mohl uvažovat o rozvoji vhodných vojenských vztahů s ostatními zeměmi. „Toto prohlášení je tichým, ale významným strategickým posunem od tradiční „Three No Policies“, kterou Vietnam již léta zastává, a která spočívá v neúčasti ve vojenské alianci, nepřítomnosti cizích základen na svém území a nevázání se jen na jednoho vnějšího aktéra,“ podotkl zahraniční expert a pokračoval, že Washington a Hanoj pěstují již v současnosti jisté strategické partnerství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …