Bidenovy nekončící plyny, Klus, chvilkaři a Greta. Vy se uskrovněte, elita bojuje za klima

31.12.2021 18:20 | Zprávy

Na rozdíl od minulého roku se v tom letošním začaly opět objevovat akce klimatických aktivistů. Zatímco u nás ke studentům oděným do triček se srpem a kladivem promlouval o klimatu spoluzakladatel Milionu chvilek Benjamin Roll, světoví vládci se slétli soukromými tryskáči do Glasgowa, aby v něm na klimatickém summitu přednesli projevy, v nichž zdůraznili, že se kvůli „záchraně planety“ musíme uskromnit. Kromě letounů měl během summitu nemalé množství zplodin metanu a dusíku vyprodukovat i samotný americký prezident Joe Biden. Vévodkyně Camilla na setkání s americkým prezidentem už asi nezapomene.

Bidenovy nekončící plyny, Klus, chvilkaři a Greta. Vy se uskrovněte, elita bojuje za klima
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stávka za klima, kterou organizovalo hnutí Fridays for Future. Požadovali, aby klima bylo prioritou příští vlády

Během uplynulého roku byl sice opět v popředí zpravodajství koronavirus a klimatičtí aktivisté si tak již neužívají tolik slávy jako před příchodem pandemie, přesto u nás a potažmo v i celé Evropské unii došlo hned na několik událostí, které rezonovaly skrze média a které mohou nemálo ovlivnit nejen rok příští, ale také nadcházející léta.

Největší klimatickou událostí loňska byl bezesporu klimatický summit v Glasgowě, kromě něho ale došlo i na jiné akce, jež boj za uhlíkovou neutralitu nemálo poznamenal.

Jednou z takových akcí byl bezesporu letošní autosalon v německém Mnichově, jenž kdysi býval srdcem automobilového průmyslu v Evropě. Na něj měli nejrůznější ekologické organizace už dlouho počíháno, a jakmile se přiblížilo datum jeho konání, vyjádřily požadavky, které zahrnovaly i výzvy k budování cyklostezek místo dálnic, centra měst zcela bez aut a přechod na sdílené elektromobily. Ve výčtu nechyběl ani požadavek zavést ve městech maximálně 30 km/h, který vzhledem k převodování většiny aut zřejmě cílí spíše na znepříjemnění života všem, co vlastní automobil, nežli na nějakou ochranu přírody, kterou se aktivisté zaklínají.

Úvodní den automobilové výstavy IAA Mobility v Mnichově pak „ochránci přírody“ zahájili v Mnichově demonstrace, během nichž blokovali dálnice a ničili majetek.

Klimatičtí extremisté své požadavky neprezentovali příliš s klidem i nadále a chránit obyvatele Mnichova před „zachránci klimatu“ museli tisíce policistů i těžkooděnci.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann hovořil o největším nasazením policie v této spolkové zemi za posledních 20 let a obyvatelé byli varováni před aktivisty i z důvodu žhářských útoků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…