Bim bam, cink cink. Dagmar Havlová vybírá peníze na zvon Václava Havla

17.08.2016 11:02

Letos v říjnu uplyne 80 let od narození a v prosinci 5 let od úmrtí disidenta, dramatika a politika Václava Havla. Nadace Charty 77 se rozhodla k těmto výročím uspořádat akci, která má po svém skončení mimo jiné trvale připomínat, že odkaz Václava Havla stále žije.

Bim bam, cink cink. Dagmar Havlová vybírá peníze na zvon Václava Havla
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bývalý prezident Václav Havel

Nadace Charty 77 pořádá veřejnou sbírku, pomocí níž chce pokrýt náklady na výrobu zvonu pro kostel sv. Havla v Havelské ulici na Starém Městě pražském. Nadace uvádí, že od roku 1507 bil na věži kostela zvon zvaný Havel, ovšem v roce 1916 byl sundán a patrně roztaven pro válečné účely. Mezi válkami byl ulit nový zvon, který byl ale v roce 1942 zabaven wehrmachtem. A od té doby zeje místo ve věži prázdnotou.

Napravit nastalou situaci se po takřka čtyřiasedmdesáti letech rozhodla Nadace Charty 77, která zároveň novým zvonem uctí památku zesnulého českého exprezidenta Václava Havla. Zvon ponese jeho jméno a bude dosahovat úctyhodných rozměrů: 100 cm na výšku i šířku a vážit 800 kg.

Náklady na výrobu zvonu vyčíslila nadace na 850 tisíc korun českých. Do dnešního dne se na transparentním účtu sešlo necelých 55 tisíc korun. Sbírka probíhá od poloviny letošního června a potrvá do 31. 1. 2017.

Webové stránky o projektu ZDE. Informace také ZDE

Shromažďování prostředků se Nadace rozhodla podpořit doprovodnou akcí. Do světa rozeslala třicet putovních zvonečků, jejichž  sledováním chce vyzkoušet, jak propojeni jsou příznivci sbírky. Zvonečky budou nakonec vydraženy a takto získané prostředky poputují rovněž na výrobu zvonu.

Několik zvonečků dostali i lidé, kteří měli blízko k Václavu Havlovi. V sobotu převzala na Hrádečku jeden ze zvonečků i vdova po Václavu Havlovi Dagmar. „Ať tento zvonek rozezvučí ve všech lidech dobré vůle vzpomínku na mého manžela a připravuje cestu zvonu Václav, jehož zvonění z kostela sv. Havla bude svolávat věřící a také připomínat, že odkaz Václava Havla stále žije,“ pronesla při té příležitosti Havlová, která již avizovala, že zvoneček předá režisérovi Feru Feničovi. „A po 2 měsících, kdy ke mně doputuje zpět, bych ho ráda předala osobně Jeho Svatosti dalajlámovi, kterého pojí s Václavem Havlem silné pouto,“ uvedla Havlová. 

Odeslaný screenshot obrázek

Zdroj: Facebook Dagmar Havlové Veškrnové

Tibetský duchovní vůdce zavítá do Česka v říjnu tohoto roku. V Praze by měl vystoupit na konferenci Forum 2000, kterou založil Václav Havel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…