Bin Ládin mrtev. Nečasův poradce: Slavme, zemřel nepřítel

02.05.2011 8:45

AKTUALIZOVÁNO Česká média informují o zabití vůdce teroristické sítě Al-Káidy. Česká televize uveřejnila drastické foto mrtvého Usámy bin-Ládina, kterého zastřelilo americké komando. V přímém přenosu televize CNN o tom jako první informoval prezident USA Barack Obama.

Bin Ládin mrtev. Nečasův poradce: Slavme, zemřel nepřítel
reklama

Zaregistruj se a vyhraj. Více info

Zpravodajské servery od ráno informují o tom, že se USA podařilo zbavit vůdce teroristické sítě Al-Kaidá. Tuto zprávu jako první oznámil prostřednictvím zpravodajské televize CNN americký prezident Barack Obama. „Americké komando zabilo bin Ládina, USA varují před útoky Al-Káidy," hlásá do světa titulek iDnes.cz.

V článku se pak píše, že vůdce teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin je mrtev. Jeho tělo je v rukou amerických úřadů. Bin Ládin stál mimo jiné za útoky na newyorská dvojčata 11. září 2001. „Americké komando zastřelilo Usámu bin Ládina. Máme jeho tělo," přidává se s podobným titulkem iHNed.cz.

V Afghánistánu působí i čeští vojáci

„Američané zabili Usámu bin Ládina," jsou stručné Novinky.cz. „Vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin byl zabit, oznámil Obama," sděluje titulek Aktuálně.cz. Když o zabití Usámy bin Ládina informovala ve svém zpravodajství Česká televize, doprovodila to poměrně drastickou fotografií zabitého vůdce Al-Káidy. Foto pocházelo z vysílání pákistánské televize a převzala ho například i globální CNN.

"Není to zcela standardní, nicméně vzhledem k tomu, že fotku zveřejnila velká mezinárodní média, je Česká televize jen ve vleku událostí a jde s mainstreamem. Bylo by dobré zeptat se muslima. Prezentování bin Ládinova znetvořeného obličeje by mu mohlo činit problém," uvedl pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Karel Hvížďala.

Oslavit smrt nepřítele je přípustné

Zabití bin Ládina okomentoval i poradce premiéra pro lidská práva a zahraniční politiku Roman Joch. "Myslím, že to byl Charles de Gaulle či Winston Churchill, který prohlásil, že některý státník udělá lidem radost jenom svou smrtí. Bin Ládin sice nebyl státník, ale tento bonmot na to určitě platí. Jedná se o smrt nepřítele a slavit smrt nepřítele je v západní civilizaci přípustné," řekl ParlamentnímListům.cz Joch.

Sám premiér Petr Nečas označil zabití bin Ládina za významný mezník v boji proti terorismu.

Joch neočekává, že by se kvůli tomu zvýšilo nebezpečí odvetných teroristických útoků. "Samozřejmě, že to nelze vyloučit, ale já to neočekávám. V posledních několika letech nedošlo na západě k žádnému úspěšnému teroristickému útoku, čili se na to dívám mírně optimisticky," dodal Joch.

Po útocích na newyorská dvojčata se USA a jejich spojenci z NATO pustili do vojenské operace a pátracích akcí v Afghánistánu, který měl být úkrytem a základnou Usámy bin Ládina. V Afghánistánu dlouhodobě působil i kontingent českých vojáků, začátkem tohoto roku o síle necelých 600 mužů.

Fotka je podvrh?

Pákistánské televize nejprve zveřejnily fotky se záběry bin-Ládinovy tváře po nočním útoku Američanů, záhy je ale stáhly. Uvedly, že se jedná o podvrh, který byl na internetu zveřejněn už před dvěma lety. Jejich autenticita podle serveru Lidovky.cz tak není prokázaná.

Buďme ostražití 

Stínový ministr obrany Petr Hulínský ČSSD vnímá Ládinovo zneškodnění jako obrovský úspěch v tažení proti terorismu a zároveň důkaz, že odhodlání Američanů nepolevuje ani deset let po útoku newyorská dvojčata 11. září 2001. ,,Tento úspěch lze chápat i jako vzkaz dalším teroristům - i na ně jednou dojde. Bin Ládinova smrt ale v žádném případě neznamená, že bychom teď měli být méně opatrní, hrozba terorismu je bohužel pořád reálná," uvedl pro ParlamentníListy.cz Hulínský

K věci:

Posílení kontingentu v Afghánistánu schváleno. ČSSD zatínala pěsti 

Mise v Afghánistánu se rozroste, z Kosova se ale vojáci stáhnou 

Zaorálek: Navýšení počtu vojáků do Afghánistánu nedoporučím 

Foto: mocr.cz


Repro: CNN

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník, Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

11:57 Zemřelý očkovaný důchodce: Profesor Hořejší ukazuje prstem. A Lukáš Pollert se ozval, padlo slovo „vražda“

Očkování nemá stoprocentní účinnost. Přesvědčil se o tom bohužel senior na Jablonecku, který i po oč…