Biochemik Konvalinka bije na poplach: Vývoj epidemie překonává i nejhorší scénáře. V Praze nálož jak v březnu

21.10.2021 22:57 | On-line

Epidemie covidu v Česku zrychluje, výrazně se zhoršila za pouhý jeden týden. Její vývoj v posledních dnech předbíhá i ty nejhorší scénáře, říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz biochemik Jan Konvalinka, kterého děsí virová nálož v odpadních vodách.

Biochemik Konvalinka bije na poplach: Vývoj epidemie překonává i nejhorší scénáře. V Praze nálož jak v březnu
Foto: Repro YouTube
Popisek: Prof. Jan Konvalinka

Česko ve středu zaznamenalo 3 276 nově potvrzených nakažených lidí koronavirem. Virová nálož v odpadních vodách je už nyní nemalá. „Metody PCR jsou tak citlivé, že dokážou virus najít i v ohromně zředěném prostředí odpadních vod. Je to jednak strašně dobrá věda a také nám mohou říct, kolik toho viru v populaci je, což pak může mít i prediktivní hodnotu.

Původní zdroj ZDE.

Kolegové nás už minulý týden upozorňovali, že se naměřené hodnoty blíží těm nejvyšším z jara tohoto roku. Virová nálož minimálně v Praze – nevím, jestli se to měří i někde jinde – už opravdu dostupuje březnových hodnot. Když se na to pak podíváte z tohoto pohledu, tak vás asi ten nárůst tolik nepřekvapí. A současně si říkáte, že to v těch nemocnicích vlastně nevypadá tak špatně.“ 

„Jde to nejen podle toho nejhoršího scénáře ÚZIS, ale v posledních třech dnech ho dokonce předbíhá. Jak podle počtu pozitivních, což by zase tak strašně nevadilo, ale i podle počtu hospitalizovaných a lidí na JIP. Dokonce to sleduje ještě o něco horší křivku, než byla ta pesimistická,“ říká.

Mrzí jej, že je v Česku nízká proočkovanost. „Víme a to číslo jsem si ráno ověřoval, že pořád půl milionu lidí starších 60 let není očkováno, což je strašně moc. V proočkovanosti populace jsme na 21. místě v Evropě. Čili jsme na tom hrozně špatně,“ uvedl s tím, že si dělali naděje, že velká část z nich prošla chorobou, ale zdá se, že tomu tak není. A hlavně to nevíme.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takového d*bila nevymyslíš.“ Pád Pirátů v Praze: Co jste neměli vědět

4:44 „Takového d*bila nevymyslíš.“ Pád Pirátů v Praze: Co jste neměli vědět

Stahují se mraky nad pirátským vedením Prahy? Podle zdrojů redakce z pražského magistrátu je to nad …