Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) řekla, že vláda přijala v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině opatření ve třech oblastech. První z nich mají být opatření týkající se otázky, jak více ochránit Českou republiku a občany, ze které zmínila například riziko kybernetických útoků.
„Další oblastí je, jak pomoci Ukrajině. To je celá řada kroků,“ uvedla s tím, že třetím tematickým okruhem je pak otázka reakcí na Rusko a sankce.
Kroky vlády podpořil i člen zahraničního výboru Sněmovny Jaroslav Bašta (SPD). Bašta zdůraznil, že SPD jasně ruský útok na Ukrajinu odsuzuje a je pro potrestání Moskvy. „Princip je princip a jakékoli porušení územní integrity je nepřijatelné a má být potrestáno,“ vyřkl a jmenoval naše historické zkušenosti s okupací Československa nacisty a později i Sovětským svazem.
Bašta, který dříve působil i v pozici českého velvyslance v Rusku a později i na Ukrajině, sovětskou invazi z roku 1968 poté znovu nadnesl a v rámci nynějšího útoku z Moskvy vzpomenul na svou účast na protestu proti okupačním vojskům.
Vedle SPD souhlasí s postupem vlády také opoziční ANO. Kroky vlády za hnutí ANO podpořil člen výboru pro obranu Pavel Růžička.
Místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) avizoval, že Česko Ukrajinu podpoří v jejích požadavcích v materiálně-technické oblasti. Zdůraznil, že vláda podporuje Ukrajinu i na mezinárodním poli v rámci sankcí „směrem k Putinovi a jeho vražednému režimu“.
Předseda poslaneckého klubu Pirátské strany Jakub Michálek jmenoval důraz na potřebu odstoupit od „pentliček“ a slov a přistoupit nyní spíše k činům. Zmínil i otázku materiální podpory pro ukrajinskou armádu.
Předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček za Senát zdůraznil, že horní parlamentní komora plně podporuje kroky české vlády a podotkl, že i podle ukrajinského velvyslance v Česku je nynější naše pomoc Kyjevu v rámci toho, co můžeme udělat „dostačující“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom