Blažkovi poradci chtějí zlidštit vazbu. Ve věznicích navrhují dětské koutky

01.05.2013 8:02

Podmínky vězňů ve vazbě se možná zlepší. Na svém prvním jednání navrhla několik změn Rada pro vězeňství, nový poradní orgán ministra spravedlnosti Pavla Blažka. iDNES.cz píše, že Ministerstvo spravedlnosti například zvažuje, že obvinění budou moci častěji telefonovat. Ve vazebních věznicích také možná vzniknou dětské koutky.

Blažkovi poradci chtějí zlidštit vazbu. Ve věznicích navrhují dětské koutky
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Cela ve věznici. Ilustrační fotografie
reklama

Rada řešila, jak zlepšit podmínky ve vazbě, které jsou podle ní často horší, než ve vězení. "Chceme rozšířit možnosti telefonování obviněných s rodinami tak, aby platil prakticky opak současného stavu. Obviněný by měl smět telefonovat s rodinou vždy a zákaz by platil jen ve výjimečných případech," uvedl pro iDNES.cz náměstek ministra Daniel Volák. Upraveny by prý měly být i návštěvy příbuzných vězňů, a to tak, aby při nich měli více soukromí. Rada diskutovala i o možnostech návštěvních místností pro rodiny s dětmi. "Alespoň v některých věznicích by prostory mohly být vybaveny dětským koutkem tak, aby prostředí bylo pro děti co nejméně stresující," uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Vězeňství je prioritou

Zlepšit se mají i podmínky pro zaměstnávání obviněných. "Vazba celkově nesmí být ponižující, nedůstojná, měla by například i po stránce hygienických podmínek odpovídat 21. století,“ doplnil náměstek Volák. Podmínky ve vazebních věznicích kritizoval nedávno i Český helsinský výbor . Navržené změny, píše iDNES.cz, by se měly objevit v chystaném zákoně o výkonu vazby a výkonu trestu. Podle ministerstva se však již v nejbližších dnech z pokynu ministra začne pracovat na postupném zlepšování a "zlidšťování" podmínek vazby. "Vězeňství je dnes jedna z našich priorit a není to fráze. Bylo dlouhodobě opomíjeno kvůli řadě jiných témat," uvedl na zasedání ministr Blažek.

V Radě pro vězeňství je generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal, policejní prezident Martin Červíček, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, poslanci, odborníci z vysokých škol, Soudcovské unie, Nejvyššího státního zastupitelství, kanceláře ombudsmana či neziskových organizací.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

22:21 „Poprava“ Šarapatky? Aktér „spacákové revoluce“ se vyjádřil. A mnohé je jasnější

Sněmovní volební výbor bude příští úterý projednávat návrh Barbory Kořanové z hnutí ANO na odvolání …