Blízkovýchodní zpravodaj ČT: Erdogan je zdatný populista a špičkový politik

20.07.2016 21:23

Hostem dnešního Interview ČT24 byl blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó. Převážná část pořadu byla věnována situaci v Turecku.

Blízkovýchodní zpravodaj ČT: Erdogan je zdatný populista a špičkový politik
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecko se nyní mění takovým způsobem, že se začalo mluvit o tzv. protipřevratu, o ústavním puči. Síly reprezentované prezidentem Erdoganem využívají současné situace po otřesu způsobeného pokusem o vojenský puč podle nějakého scénáře a velmi tvrdě upevňují svoji moc. Vládnoucí strana AKP se snaží všude dosadit své lidi, usiluje o maximální kontrolu veškerých aktivit v celé zemi.

Gülen se snaží vybudovat paralelní společnost

Turecko je země, kde probíhá dlouhý souboj mezi politickým islámem, což reprezentuje prezident Erdogan, a mezi sekulárními silami, které představuje armáda. V Egyptě provedla puč armáda, o totéž se nyní pokusila turecká armáda.

Fethullah Gülen byl přítelem a stoupencem Erdogana, v roce 2013 došlo mezi nimi k roztržce. Nyní se prý snaží Gülen vybudovat v Turecku paralelní společnost.

Nyní byl zveřejněn průzkum, který mapoval názory obyvatel Turecka na to, kdo podle nich stojí za pokusem o převrat. Podle 47 % Turků je za převratem Gülen, podle 32 % je za ním sám Erdogan. Že je za pokusem o puč malá armádní skupina, si myslí jen 10 % Turků, vládu USA a CIA viní 5 % Turků, armádní generály 3 %.

Erdogan má styl umírněného politického islámu

V pořadu se také řešilo, proč má prezident Erdogan u veřejnosti tak velkou podporu. Podle Szántóa se snaží vracet prapůvodní muslimské hodnoty do moderní společnosti, netlačí to ale extrémně, že by se například měly měnit zákony podle práva šaría. „Je to styl umírněného politického islámu,“ podotkl zpravodaj s tím, že Erdogan je zároveň nesmírně zdatný populista a špičkový politik. „Je vidět, jak mu tato vypjatá situace svědčí. Kdy vychází před jásající davy, kdy promlouvá během puče prostřednictvím mobilního telefonu.“

V této chvíli ale Erdoganova podpora začne pravděpodobně klesat. Na začátku puče byla daná napříč politickým spektrem. Všichni stáli za ním, protože nikdo si ve 21. století nedokáže představit, že by armáda měla nastolovat demokracii. Navíc svržením demokraticky zvolené vlády.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

7:45 Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

Designér a herní vývojář Daniel Vávra se na svém facebookovém profilu vyjádřil k podle svých slov ot…