Boháči, ukaž, odkud máš peníze? Andrej Babiš skutečně zpracoval návrh zákona

4. 9. 2014 7:51

Majetková přiznání, velké téma předvolební kampaně, se poprvé objevuje v konkrétní podobě v zákoně. Poslancům dorazila z Ministerstva financí na stůl novela, která skrytě novinku zavádí. Nově totiž bude mít každý povinnost ohlašovat jakýkoliv příjem nad pět milionů.

Boháči, ukaž, odkud máš peníze? Andrej Babiš skutečně zpracoval návrh zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

A pokud by daňový plátce vyrukoval s tvrzením o daru od strýčka až ve chvíli, kdy se o něj začne zajímat finanční úřad, mělo by jej to podle MF Dnes přijít draho. Konkrétně až patnáct procent z ceny. To se týká majetku nad pět milionů, který byl doposud od daně z příjmu osvobozen a úřad o něm tak neměl přehled.

Novelu již podpořil rozpočtový výbor sněmovny. Speciální režim se týká příjmů, které si stát nemůže zjistit sám z veřejných rejstříků. Typicky se bude jednat o zlato či jiné drahé kovy, šperky nebo cenné obrazy. Podle ministerstva však lze do této kategorie zařadit například i půjčku mezi příbuznými.

Jiří Žežulka, zastupující šéf Generálního finančního ředitelství, prozradil, jak takové řízení probíhá teď. Pokud úřad přijde na nějakou nesrovnalost, často se zpětně objevují smlouvy o půjčce, či dokonce výherní listiny z loterií, dokládající, že se skutečně jedná o majetek, osvobozený od daně.

Běžně se prý stává, že se příbuzní hlásí k „rodinným“ půjčkám v řádu desítek milionů, nebo se objevují štědří věřitelé, kteří prohlašují, že podobně vysokou částku, jež představuje jejich celoživotní úspory, dotyčnému skutečně půjčili. Běžně se také setkávají s antidatovanými smlouvami o darech a půjčkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

19:45 Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

V Česku se stále vede debata, zda lidé umírají tzv. s covidem nebo na covid. Ale co ti, kteří zemřel…