Bohouškovi Sobotkovi tleskám, smál se zlý muž TOP 09 Korte kvůli Babišovi, jenž zničí ČSSD

31.01.2014 18:05

ROZHOVOR Poslanec TOP 09 Daniel Korte se hrdě hlásí k tomu, že je reakcionář. ČSSD podle něj nyní sklidí to, co zasela propagací třídní nenávisti, a Andrej Babiš, kterého nazývá Burešem, ji dovede na hranici volitelnosti. Korte z toho má neskrývanou radost. Nečasova vláda podle něho udělala spoustu dobrého, zvyšování daní mezi to nepočítá. Špiclování premiéra policií podle něho ohrozilo bezpečnost státu. Budoucnost TOP 09 vidí dobře, i když ne ve všem souhlasí s jejím předsedou.

Bohouškovi Sobotkovi tleskám, smál se zlý muž TOP 09 Korte kvůli Babišovi, jenž zničí ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přišel se podívat také poslanec za TOP 09 Daniel Korte

Anketa

Která z těchto stran je vám sympatická? (Výběr nových a menších stran kandidujících do EP)

hlasovalo: 17078 lidí

Co čekáte od nové vlády Bohuslava Sobotky?

To si děláte legraci?

Nedělám.

Neočekávám od ní vůbec nic.

Vůbec nic? Tak něco asi ta vláda dělat bude...

Vláda bude vládnout. Ale jsem na to zvědav. ČSSD šla do voleb s hesly třídního boje a zvyšování daní, zatímco vítěz voleb Bureš, tedy Babiš, šel do voleb s tím, že daně se zvyšovat nebudou, tak nevím, jak si s tím v koalici chtějí poradit.

Jak zatím hodnotíte výkony hnutí ANO. Je to nová hvězda na politickém nebi...

Nemám co hodnotit, neboť jsem si žádných výkonů nevšiml.

A když se na to podíváme z hlediska marketingu či technologie moci, nedělá to Babiš docela chytře ve smyslu získávání moci a popularity?

Zajisté ano. S těmi miliardami se dá velmi dobře kouzlit. Mám z toho jeho účinkování pochopitelně obavu. A je zvláštní, jak tady selhávají nejenom novináři, ale i takové ty organizace typu Transparency International a Nadační fond proti korupci, které byly velmi halasné, ale najednou o nich není slyšet. Pan Babiš je najednou zřejmě člověk bez jakékoli minulosti, vynořil se někdy v roce 2010 či 2011. Předtím v naší zemi asi nepůsobil. Nikoho nezajímá, jak se dobral ke svému majetku. Přitom dobře víme, že nikdo nemůže za 20 let poctivým způsobem vydělat miliardy. To prostě nejde! Ale to nikoho nezajímá. A pan Babiš se rozhodl, že nyní si zprivatizuje stát. To se mu úspěšně daří. Takže ano, je úspěšný.

Proč si myslíte, že se mu to tak daří a proč je tak populární? Jak si vysvětlit, že poměrně rovnostářský český národ podporuje miliardáře?

Babišovi se dobře daří, protože si nikdo nic nepamatuje a nikoho nezajímají ty otázky, které jsem nadnesl výše. Naše sociální demokracie je pro mě odvarem komunistické strany a já zásadní rozdíl mezi nimi nejsem schopen udělat. Nikdy jsem nebyl příznivcem sociální demokracie a poslední, koho jsem si dokázal vážit, byl Helmut Schmidt z německé SPD. Naše sociální demokracie proměnila politiku v bitevní pole, v němž neváhala použít v rámci třídního boje ty nejnižší prostředky ke vzbuzení třídní nenávisti. Nyní se jí to vrátilo. Já se směju. Já jim tleskám. Tleskám Bohouškovi Sobotkovi, jak se mu bude krásně s panem Burešem, tedy Babišem, vládnout, neboť sklízejí, co zaseli.

Nemůže ČSSD dopadnout stejně jako ODS? Nemůže ANO sociální demokracii vyzmizíkovat? ČSSD nebude moci plnit program, pozitiva si připíše Babiš, negativa hodí na Sobotku. I s tím, že má větší charisma než Sobotka a mediální zázemí...

Bohuslav Sobotka má charisma asi jako železná šína (pozn. red – tyč, traverza). Ale pan Bureš, tedy Babiš, na tom není o moc lépe. Jinak máte pravdu. Leze mu pod nůž. ČSSD je ze známých důvodů rozštěpená. Takže dojde-li k předčasným volbám, tak je velmi pravděpodobné, že ČSSD skončí na sedmi procentech. Nemyslím si, že by mohly předčasné volby přejít přes 120 hlasů poslanců, ale spíše by k nim mohlo dojít kvůli případnému vyčerpání tří pokusů na jmenování vlády po pádu vlády současné.

Vím, že jste velkým „obdivovatelem“ Václava Klause. Ten řekl, že vlastně vzniká nový režim. Souhlasíte s ním?

Nechte si té ironie s Klausem. (smích) Samozřejmě, že došlo ke změně režimu. Kladu si otázky, na které neslyším odpověď, a je zvláštní, že vy, novináři, tyto otázky nekladete. Tady policie umístila odposlechy do Kramářovy vily, kde premiér přijímá zahraniční návštěvy, dokonce umístila odposlechy do Hrzánského paláce, kde premiér bydlel. Kladu si otázku, co dělala Bezpečnostní informační služba. Ona o tom nevěděla? Nebo o tom věděla a premiérovi to neřekla? Nebo, a to je ještě horší varianta, to věděla, premiérovi to řekla, a premiér si zacpal uši a nechtěl to slyšet? Tohle je pro mě to podstatné. To přece z hlediska bezpečnosti státu není sranda.

Když se ohlédneme za Nečasovou vládou, jak si myslíte, že ji bude hodnotit historie? Byla to jedna z nejnepopulárnějších vlád, což automaticky nemusí znamenat, že byla jednou z nejhorších...

V důsledku třídního boje, který vyvolala ČSSD alias KSČ „B“, byla ta vláda nenáviděna, ale myslím si, že neprávem, protože udělala mnoho dobrého. Kdybych měl jmenovat jen něco pro ilustraci, tak se podařilo stlačit deficit státních financí z 5,8 procent HDP pod tři procenta HDP, a to v recesi. Díky tomu získala Česká republika příznivější rating a díky tomu za ten obří dluh, který před sebou Česká republika valí a valit bude, platí úroky dvě procenta, a ne třeba sedm jako Polsko či přes třicet procent jako Řecko. Lidé, kteří remcají kvůli zvýšení DPH, v jehož důsledku sáhnou měsíčně do kapes o tři, čtyři stovky více, si toto bohužel neuvědomují. Jenže ty peníze na důchody a tak dále, které si půjčujeme, musíme také platit z našich kapes.

Nebylo ale přesto chybou, že ODS a TOP 09 jako strany, které se deklarují pravicově, zvyšovaly daně? Neměly daně spíše snížit a podpořit podnikavost lidí? Vy sám podnikáte. Je známá věc, že třeba Ronald Reagan snížil daně, ekonomika se oživila a nakonec vybral na daních více. To popisuje i takzvaná Lafferova křivka.

Musím se ohradit proti nálepce, že TOP 09 je pravicová strana. TOP 09 je konzervativní strana. To je, prosím, trochu rozdíl, protože mě vůbec nezajímá, kam se před dvěma sty lety posadili Francouzi, když svrhli svého Bohem pomazaného panovníka. Ale k vašemu dotazu. Nejsem ekonom, neumím to úplně posoudit. Před pár lety vyšla kniha Příběh jedné bouře, což byly rozhovory asi s deseti držiteli Nobelovy ceny za ekonomii – což je taková podivná věda, jež je spíše pavědou – ohledně té krize, která vznikla v roce 2008. Zajímavé bylo, že každý z těchto velevážených vědců měl jiný názor, proč se to stalo, jak se to stalo a co se s tím mělo dělat. Ptáte-li se mě, jestli to nebyla chyba, tak možná řeknu, že to chyba byla, protože politikové by měli do ekonomických procesů zasahovat co nejméně. V okamžiku, kdy tam ty své špinavé pracky začnou strkat, tak to nemůže dopadnout dobře.

Vy jste zmínil pojem pravice. Já ale zpochybním pojem konzervatismus. Již otec předsedy TOP 09, Karel VI. Schwarzenberg, říkal, že konzervatismus je pro obhájce tradičního řádu nesmysl, protože když budeme konzervovat současnost, budeme konzervovat výdobytky revoluce. Říkal, že správné je být reakcionářem, tedy zvrátit revoluci a vrátit se k tradičnímu řádu... Konzervatismus v roce ´88 by znamenal konzervovat předlistopadový režim.

Tím pojmem konzervatismus míním, že se upínáme k hodnotám a konzervujeme hodnoty, nikoli, že bychom se chtěli vrátit k režimu před rokem 1989. Jinak já se k tomu, že jsem reakcionář, veřejně hlásím.

Miloš Zeman je již rok prezidentem. Jak hodnotíte hlavu státu? Překvapil Vás něčím?

Mě celkem nepřekvapil, neboť jezevec žil na Vysočině, užíral se pomstychtivostí a těšil se, až si to se svými nepřáteli vyřídí, a v tomto smyslu také jednal, takže mě ničím nepřekvapil. Vy jste ironicky narazil na mého oblíbence Václava Klause. Já jsem deset let nevstoupil na Hrad, tak tam nevstoupím ani teď.

Jak vidíte budoucnost TOP 09?

Budoucnost naší strany vidím samozřejmě skvěle. Samozřejmě v budoucnu nastanou nějaké posuny, například já jako starý člověk odejdu. To je v pořádku. Nevidím vážnější problém, který by měl ohrozit budoucnost TOP 09. Jako strana hlásící se k nějaké ideologii bychom měli táhnout za jeden provaz, protože ta uměle vytvořená hnutí nemají žádnou myšlenku. Kromě toho, že je platí pan Bureš, tedy Babiš, a kromě toho, že slunce vychází, Okamura přichází, tam žádnou myšlenku nevidím, žádný ucelený program.

A co ODS?

Je to pochopitelně náš nejbližší partner. Protože jsem člověk starý a leccos jsem i zažil, tak mám paralelu, jak v ODA, jíž jsem byl členem, jednoho dne přistál Michael Žantovský, za půl roku si nabil hubu, protože ono to takhle nejde. Potřebujete totiž znát historii strany, kdo s kým a proč. Spolehnete-li se na jedno ucho, které vám to bude našeptávat, dopadnete jako Michael Žantovský v ODS.

Předpokládám, že narážíte na Petra Fialu v ODS...

Ano.

Když se vrátíme k TOP 09, mluvil jste, že tam dojde ke změnám. Nemůže ji ohrozit budoucí odchod populárního Karla Schwarzenberga?

Karel Schwarzenberg na nějaký odchod do politického důchodu nepomýšlí, to se týká jenom mě. Logicky k tomu jednou dojde, ale máme rezervoár politických osobností, které ho dokáží nahradit.

Vy jste řekl, že jste reakcionář. Není pro vás poněkud problém, že v morálních civilizačních otázkách je předseda TOP 09 více doleva? Podpořil registrované partnerství homosexuálů. A každý jistě může mít svůj názor na režim v Rusku, ale znesvěcování Božího chrámu ze strany Pussy Riot, které Karel Schwarzenberg hájil, asi pro reakcionáře také není to pravé...

Máte pravdu. Ne vždy s panem předsedou ve všech otázkách souhlasím.

Když jsme u těch hodnotových záležitostí, co ve vládě očekáváte od takových lidí, jako je paní Marksová, pan Chládek? Ona má ve své kompetenci rodinu, on výchovu a vzdělání dětí. Věříte tomu, že lidovci dokáží ochránit tradiční principy?

Zda-li spoléhám na lidovce, že něco zachrání, tak to je spoléhání se na ztrouchnivělou hůl. Pokud jde o lidovce, neočekávám vůbec nic. A pokud jde o paní Marksovou - Tominovou, tak očekávám jenom to nejhorší a budu příjemně překvapen, pokud se to nestane.

Otázka na závěr. Co myslíte, že by se nejhorší mohlo stát naší zemi?

Že se dostane do područí Ruska.

A Vy nevidíte v Rusku jako reakcionář nějaké pozitivní posuny v obhajobě křesťanských či tradičních hodnot a rodiny?

To je hezké, ale mám jiný důvod. Já nesnáším olympiádu a nikdy jsem to neměl rád, byť si sportu vážím a chodím pravidelně na hokej. Nesnáším olympiádu, protože se kolem ní kvedlají ideologické kydy. Olympiáda je taky kšeft. Ale to, že sportovci a politici jedou na olympiádu do země, která okupuje o osmdesát kilometrů dál jiný stát, mluvím o Abcházii a jižní Osetii, což jsou části suverénní Gruzie, pokládám za naprostý skandál! A proto vnímám Rusko jako ohrožení.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sprosté slovo ujelo... Když politička ODS psala o občanech, kteří podepsali tuto petici

9:07 Sprosté slovo ujelo... Když politička ODS psala o občanech, kteří podepsali tuto petici

Advokátka a kandidátka ODS do Evropského parlamentu Eva Decroix se na svém facebookovém profilu vyjá…