Bohuslav Sobotka, který bude s Bakalou čelit trestnímu oznámení za OKD: Obvinění je politicky motivované

08.10.2019 19:20

Expremiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) čelí trestnímu oznámení kvůli privatizaci těžební firmy OKD. Závěrečné rozhodnutí sněmovní vyšetřovací komise k OKD považuje za politicky motivované a populistické. „Mám svědomí čisté,“ uvedl pro Echo24.cz s tím, že se trestního stíhání nebojí.

Bohuslav Sobotka, který bude s Bakalou čelit trestnímu oznámení za OKD: Obvinění je politicky motivované
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Podle komise se měl Sobotka dopustit možného trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele či maření úkolů veřejného činitele z nedbalosti. Spolu s tehdejším ministrem průmyslu Milanem Urbanem podle ní vedl exkluzivní jednání společně s majiteli společnosti Karbon Invest Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou.

„Z jednání bylo zřejmé, že stát neusiluje o co nejvyšší cenu, ale spíš naopak. Pokud už si Koláčka s Otavou vláda vybrala jako garanta plnění jejích cílů, měla povinnost prodat akcie za tržní cenu. Právě tím, že Sobotka neusiloval o dosažení tržní ceny, ale naopak působil ve prospěch nabyvatele, se podle komise mohl dopustit pokusu či přípravy trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, případně maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti,“ sdělil předseda komise Lukáš Černohorský. 

Sobotka to však důrazně odmítá. „Ve věci 15 let starého prodeje menšinového podílu v OKD mám zcela čisté svědomí a nebojím se žádného trestního oznámení,“ hájí se a podotýká, že vždy jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem.

Prodej akcií OKD podle jeho slov proběhl za tržních podmínek, což nezávisle a oficiálně potvrdila i Evropská komise. „O ceně a podmínkách prodeje nerozhodoval žádný jednotlivec, ale koaliční vláda Stanislava Grosse, a to na základě znaleckého posudku a vyjádření ÚOHS,“ dodal Sobotka, podle kterého nebyla dosud žádná privatizace tak důkladně prověřována policií, státním zastupitelstvím nebo soudy.

Následně zdůraznil, že v souvislosti s touto privatizací nebyl nikdy nikdo obviněn z korupce a nezávislý soud, který se již věcí zabýval, nikoho v souvislosti s privatizací neodsoudil. Nevšiml si, že by vyšetřovací komise přišla s čímkoliv novým, co by již v minulosti nebylo předmětem veřejné debaty, nebo prověřování ze strany policie a soudu.

„Trestní oznámení proto pokládám za výhradně politicky motivované, populistické a zcela nepodložené,“ uzavřel Sobotka, jenž pokládá za nesmyslné, že ačkoliv stát přišel za premiérů Klause a Zemana o 54 % akcií OKD, a nedostal za ně ani korunu, řeší se jediná transparentní část privatizace firmy, kdy stát získal za zbytek akcií tržní cenu ve výši 4,1 miliardy korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …