Boj o bezpečí uprchlíků je za námi, vykládal před poslanci Rakušan. A co přijde teď?

14.04.2022 21:42

Vláda ve středu představila migrační strategii, kterou ve čtvrtek hájil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve sněmovním bezpečnostním výboru. Řekl, že počet uprchlíků v Česku již příliš neroste; nepředpokládá, že by nastal extrémní scénář kalkulující s příchodem až milionu lidí z válkou sužované Ukrajiny.

Boj o bezpečí uprchlíků je za námi, vykládal před poslanci Rakušan. A co přijde teď?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Rakušan

Ministr Vít Rakušan hájil uprchlickou strategii před bezpečnostním výborem Poslanecké sněmovny. Milionový scénář přitom neočekává.

Vláda ve středu projednala strategii pro zvládnutí migrační vlny a jmenovala koordinátora, kterým je ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten ve čtvrtek přišel představit vládní dokument poslancům z bezpečnostního výboru.

Opozice nejvíce kritizuje načasování, kdy se uprchlická strategie dostala na světlo světa – stalo se tak podle poslanců pozdě, navíc ji dostali až večer před jednáním. Jana Mračková Vildumetzová (ANO) připomněla, že Rakušan sliboval, že strategii předloží již koncem března. „Transparentní přístup by měl být takový, že bychom takové dokumenty mít měli,“ uvedla. Člen výboru Petr Sadovský (ANO) poukázal na to, že v dokumentu chybí termíny pro plnění úkolů. Karla Maříková (SPD) také chce vědět, kolik uprchlíků je Česko schopno přijmout.

Ministr vnitra poslancům řekl, že nynější počet zhruba 300 tisíc běženců již výrazně neroste. „Čísla nenasvědčují tomu, že by se situace měla výrazně změnit,“ řekl Rakušan.  Nedomnívá se proto, že by se naplnil extrémní scénář předpokládající, že by přišlo kolem milionu lidí. Bude ale záležet i na dalším vývoji konfliktu na Ukrajině.

Strategie popisuje tři fáze uprchlické vlny, ze kterých už Česko má podle Rakušana za sebou „boj o bezpečí“, kdy byli uprchlíci odbaveni a rychle ubytováni. Nyní bude třeba příchozí rychle stabilizovat, k čemuž mají napomoct zejména jazykové kurzy. Náklady na zvládnutí uprchlické vlny z Ukrajiny vláda odhadla na 54 miliard korun. Počítá, že část peněz získá zpět od Evropské unie.

Na závěr jednání poslanci z bezpečnostního výboru schválili usnesení, ve kterém vzali vládní strategii na vědomí. Od ministerstev chtějí ale do 18. května dostat podrobné plány pro jednotlivé fáze krize. V usnesení výbor zároveň vyzdvihl práci policie, hasičů, úřadu práce, obcí či neziskových organizací.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo dotační výzvu určenou obcím na rekonstrukci bytů ke střednědobému ubytování Ukrajinců. Rozdá v první fázi miliardu korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

8:32 Průlom: „Ano, stát se to může.“ Výrobce covid-vakcín přiznal ohrožení

Ve Velké Británii došlo podle serveru The Telegraph k zásadnímu průlomu, co se týče odškodňování lid…