Boj proti Rusku a Číně nebude nikdo sabotovat! Piráti: Proč chtějí zrušit právo veta v EU

15.07.2021 10:17

V některých otázkách EU stále rozhoduje jednomyslně, v jiných už pracuje s většinovým hlasováním. Takto byly v EU prosazeny např. kvóty na migranty. Český exministr vnitra za ČSSD Milan Chovanec dával sice jasně najevo, že je proti nim, ale při konečném hlasování byl v menšině. Podle Pirátů by bylo vhodné rozšířit oblasti, ve kterých se hlasuje většinově, i o zahraniční politiku. Proč něco takového chtějí? Nahlédněte.

Boj proti Rusku a Číně nebude nikdo sabotovat! Piráti: Proč chtějí zrušit právo veta v EU
Foto: Repro Twitter
Popisek: Piráti Ivan Bartoš a Marcel Kolaja na schůzce s předsedou europarlamentu Davidem Sassolim

Piráti volají po zavedení většinového hlasování v EU i pro oblasti daňové politiky, zahraniční politiky a v otázce evropského rozpočtu. Věří totiž, že většinové hlasování je nástroj, který zefektivní boj EU s daňovými ráji, omezí vliv oligarchů a posílí evropské společenství vůči Rusku a Číně. EU má být díky většinovému hlasování v zahraniční politice akceschopnější.

„V zahraniční politice by umožnilo Evropě vystupovat silněji a jednotněji, po čemž koneckonců často volá i vládní hnutí ANO,“ uvedl pirátský poslanec František Kopřiva.

František Kopřiva

  • Piráti
  • Profil není spravován mnou. Dotazy můžete psát mailem.

Anketa

Souhlasíte, aby se pokuty za opakované přestupky odečítaly ze sociálních dávek?

97%
1%
hlasovalo: 17960 lidí

Podle pirátského poslance totiž v současnosti, kdy se v zahraniční politice vyžaduje jednomyslný souhlas, hrozí, že se Čína či Rusko mohou pokusit ovlivnit vládu jediného členského státu EU a získat tak proti EU obrovskou výhodu.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš před rozšířením většinového hlasování v EU na boj proti daňovým rájům a v dalších oblastech důrazně varuje. Česká republika prohrála např. při většinovém hlasování o zavedení kvót na uprchlíky. Ale přesto, že prohrála, systém kvót nepřijala za svůj a žádného uprchlíka v jeho rámci neumístila. Od uprchlických kvót bylo později upuštěno.

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja tuší, proč se Babiš  kvůli možnému rozšiřování většinového hlasování tolik rozčiluje.

„Panu Babišovi by se pochopitelně nelíbilo, kdyby došlo k omezení moci oligarchů, kteří by tak dále nemohli zneužívat pravidla či evropské peníze. Proto šíří ohledně hlasování kvalifikovanou většinou nesmysly a straší lidi,“ řekl pirátský místopředseda Evropského parlamentu Kolaja.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …